Кодекс за поведение на служителите в държавната администрация е публикуван за обществено обсъждане на Портала за обществени консултации, съобщиха от Министерския съвет. В глава "Лично поведение" се посочва, че чиновниците придобиват и управляват имуществото си по начин, който да не създава съмнение за злоупотреба със служебното им положение, а в обществения си живот те нямат право да се възползват от служебното си положение или да използват правомощията си за извличане на лична облага.
В специална глава на Кодекса са разписани правила за антикорупционно поведение на служителите в държавната администрация. Според тях чиновниците не трябва допускат поведение, което да ги въвлича в корупция и да противодействат на такива прояви и на други неправомерни действия в държавната администрация.
Там пише още: Служителите не допускат да бъдат поставени в икономическа зависимост, както и да искат и да приемат подаръци, услуги, пари, облаги или други ползи, които могат да повлияят на изпълнението на служебните им задължения. Те не могат да приемат подаръци или облаги за извършване на работа, която влиза в служебните им задължения, нито да извършват дейност извън тяхната компетентност. Служителите не приемат облага или обещание за облага, за да упражнят влияние при вземане на решение от други длъжностни лица във връзка с изпълнение на служебните им задължения. Те не посредничат за получаване от другиго на облага, за да бъде извършено или да не бъде извършено действие по служба.
В Кодекса е разписано още, че служителите в държавната администрация са длъжни да докладват на ръководителите си за станали им известни данни за корупция или за конфликт на интереси в администрацията, в която работят. В документа се въвежда и защита за служителите, които са докладвали за установено от тях нарушение на Кодекса, както и механизми, гарантиращи неговото спазване - обучения и разяснителни кампании.