Февруари в България обикновено е последният зимен месец, но често носи изненади в температурите и валежите. През последните години февруари по скоро е пролетен, с малки периоди на студено време, въпреки, че през годините ставахме свидетели и на колебания в полярният вихър.
Тази година, ако имаме прояви на по-сериозни зимни нахлувания ще са след десети и дори към края на месеца.
Тази година Малък Сечко идва с температури близки до климатичната норма, но и с очакван нов слаб циклон и снеговалежи към периода 2-6 февруари, сочат данните и прогнозите на екипа на Meteo Balkans.
Този циклон по скоро ще е "символичен" и снеговалежите от него ще са типични за средата на март. Очакваме да са над планинските райони и евентуално в Предбалкана. В ниските форми на релефа ще завали дъжд.
Средносрочни прогнози за месеца
През този месец очакваме сумарните валежи да са около и под климатичната норма - в повечето райони те ще са между 30 и 50 /кв.м, в планините и южните части – от 60 до 70л/кв.м.
Средните температури за месеца ще са малко по-ниски от януарските в Северна България и западните котловинни полета, като те ще са 1-2 градуса под нормата.
Доста по-топло ще е в крайните южни райони и Дунавската равнина- средната месечна температура там ще бъде 5-9 градуса над климатичната норма. Реално студеното време в котловините от Западна България е очакваните мъгли.
Февруари и март планините са опасни заради по-високия риск от лавини-бързите затопляния заедно с южните ветрове водят до интензивно снеготопене и е предпоставка за нестабилност на снежната покривка.
Като цяло февруари няма да се отличава много от януари, но според климатичните модели ни очакват по-малко процеси, и липса на класически зимни обстановки. Една от причините е очакваното възстановяване на полярния вихър.
Като резултат арктичният студ ще се задържи повече над северните райони. Очакват се повече полярни нахлувания в САЩ и по-силен Атлантически океан.
Полярният вихър е зона с ниско налягане и силни ветрове, които задържат студения въздух над полюсите. Когато вихърът е силен и добре организиран, студеният въздух остава концентриран около полюса.
Възстановяването му обикновено е свързано с относително стабилни зимни условия, без значителни нахлувания на арктически въздушни маси в средните ширини.
Към Централна Европа към средата на месеца ще се формира нещо като омега циркулация и температурите ще са задържат високи и ще липсата валежи. Към края на месеца очакваме и по-слаб полярен вихър. И неговото разрушаване, което е добър знак за очаквани евентуални зимни нахлувания. Немалко климатични модели прогнозират за нов период на по-студено време към края на второто и началото на третото десетдневие на февруари.
Полярният вихър и влиянието му върху зимата в Европа
Силният полярен вихър обикновено води до стабилна полярна циркулация. Това заключва студения въздух в полярните региони и създава по-мек климат за по-голямата част от Европа. При такива условия зимата в средните географски ширини може да бъде предимно по-топла от обичайното.
Обратно, слабият полярен вихър може да доведе до по-нестабилен струен поток. Това затруднява задържането на студения арктически въздух, който може да се насочи към Европа.
Следователно, ако сте почитател на по-топлите зими в Европа, ще предпочетете силен полярен вихър. Но ако обичате зимно време със студ и сняг, вашият фаворит би бил слаб или нарушен полярен вихър.
Времето през първото десетдневие на февруари
През първите дни на февруари, температурите ще са доста по-високи от климатичните норми. Времето по скоро ще е с разкъсана облачност, ще имаме и слънчеви часове.
Към периода 2-6 февруари вероятността от преминаването на средиземноморски циклон е доста голяма. Към този момент моделите прогнозират, че той ще се вихри между 2-3 февруари. Времето ще се разваля, но за кратко и на много места, предимно в планините и Предбалкана ще паднат валежи от сняг. Тогава и температурите ще се понижат. Очакваните минимални температури ще са между минус 10 до плюс 3°С , а максималните - около 4-8°С. След този период очакваме трайно затопляне, прогнозират от meteobalkans.
Времето през второто десетдневие на февруари
Мъглите в равнините ще се завърнат, особено в котловините. Времето ще е предимно слънчево и постепенно ще се затопля. Към началото на второто десетдневие на февруари ни очакват и температури от над 12-15 градуса и дори над 17градуса по Целзий.
Промяна се очаква към края на второто десетдневие на февруари и началото на третото десетдневие на февруари. Тогава се очаква и влияние от разпадащият се полярен вихър и възможни наплувания на студен въздух.
Времето през третото десетдневие на февруари
През последните дни на месеца страната ни отново ще е в плен на динамично време. Максималните температури ще се понижат и ще са около нормата за този период на годината. Към този момент моделите прогнозират серия от средиземноморски циклони и повече валежи.
Любопитно: Народна метеорология
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията.
· Топло ли е сега, Великден ще е студен
· Малък Сечко, ако е топъл, Великден ще е студен.
· Ако през февруари котката се препича на слънце, то през март ще се крие на топло.
· Ако прегърми през февруари, то храните ще са скъпи, а годината ще е дъждовна.
· Ако на Трифоновден (първи февруари) вали дъжд, то пролетта ще е дъждовна, кошерите ще са пълни, а ако вали сняг на този ден, лятото ще е дъждовно, царевицата също ще е добра.