Министерството на образованието публикува за обществено обсъждане промени в Закона за предучилищното и училищното образование на 23 юли. А във вчерашния ден депутатите приеха на второ четене промените в Закона за висшето образование, свързани със студентските такси.

 

„Благодаря на народните представители, че приоритизираха този законопроект и приеха тези промени за таксите на студентите, които са платено обучение. Таксите се бяха увеличили заради прилагането на едно правило – те са обвързани с издръжката, която предоставя държавата, за финансирането на един студент в държавна поръчка. Ако държавата плаща 100 единици за един човек, то законът казва, че трябва 100 единици да се плаща и от студента в платено обучение, за да се използват средствата от държавна поръчка за финансиране на платеното обучение“, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев в предаването „Лице в лице“.

И обяви, че министерството готви по-голям пакет от промени в Закона за висшето образование.

На въпрос за това дали заплащането на преподавателите в държавните висши учебни заведения е достойно, той каза, че „никога не е достатъчно“ и уточни, че в момента 2780 лева е минималната заплата за най-ниската длъжност – асистент.

„Тя се повиши значително през последните години. Миналата година бяха гласувани промени в Закона за висшето образование, които регламентираха по-високи възнаграждения на преподавателите във висшите училища. Ако искамеда имаме добро висше образование, трябва да имаме достатъчно високи заплати“, каза министър Вълчев.

Той коментира и промените в изпитите за 7. и 10. клас.

„Добавяме повече практически задачи, които ще включват сравнително базови знания от природните науки  - това са физика, химия, биология и физическата география. Няма да бъде интегрален изпит доколкото няма да се мерят отделно компетентности и знания по тези предмети. Това ще бъдат математически задачи, чиито решаване ще изискват и такива знания“, каза той.

Целта - учениците да могат да решават практически задачи.

„Основната ни цел е да дадем сигнал към учителите и учениците как да учат и да се подготвят, в по-голяма степен да усвоят това, което е заложено в учебните програми по природни науки, но най-вече да могат да решават практически задачи, подчерта министърът на образованието по повод промяната във формата на държавните зрелостни изпити след 7 и 10 клас“, каза още Вълчев пред bTV.

Той увери, че това няма да е драстична промяна за учениците. По думите му изпитите ще приличат на тези за PISA.

Според министъра на образованието не би трябвало това да оскъпи частните уроци, тъй като няма да се изисква специална педагогическа работа, а базови знания, които са заложени в учебниците и неща, които ще бъдат полезни на децата в живота.