МВР контролира лицата под карантина. До момента имаме над 200 досъдебни производства за нарушаване на мерките, съобщи вътрешният министър Младен Маринов.
Към момента има над 24 хиляди българи, които са под карантина. По-голямата част са в София, Варна, Бургас, Пловдив, Велико Търново.
Най-много гражданите се затрудняват на КПП-тата.
"Зная, че има забавяне, но от вчера със заповед на премиера са включени и служителите на толсистемата. Основните проблеми са в подходите от Перник към София. Правим всичко възможно да разпределим потоците, така че чакането да е нормално. В момента на Владая има 2 километра опашка, изпратили сме 12 служители, които едновременно проверяват 12 коли. Моля гражданите за разбиране и благодаря на всички служители, които работят денонощно на улицата", обясни още Младен Маринов.
ИЗВЪНРЕДЕН БРИФИНГ: Говорят премиерът Борисов и генерал Мутафчийски
В този час започна ИЗВЪНРЕДЕН БРИФИНГ в Министерски съвет. Говорят премиерът Борисов и генерал Мутафчийски.
До момента стана ясно, че ЕС ще даде на България 600 хиляди теста за коронавирус.
Страната ни има нужда от 10 милиона лева на месец за бързи тестове.
Три са основните начини за установяване на болните от коронавирус. Най-надеждна и достоверна е PCR диагностиката. Тя обаче е по-скъпа, защото изисква апаратура и специално обучен персонал. Това обясни на извънреден брифинг ръководителят на Оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски.
В България могат да се правят около 1000-1200 дневно. Около 30 000 теста месечно. Като цени това е около 930 000 лева на месец, поясни ген. Мутафчийски.
Вторият начин е с флуоресцентен имунохроматографски метод. Резултатът става за около 5 минути.
„Тези тестове ще дадат възможност да се популяризират масово, предвиждаме да се правят до 20 000 дневно. На месечна база това са около 300 000 теста, което е около 10 милиона месечно”, заяви Мутафчийски.
На трето място са бързите тестове. Това се предвижда да бъде правено в широки граници – до 40 000 на ден, което е около 10 000 милиона на месец.