Възприемчивостта към заболяването е голяма по света. Достигнатият дял на имунитета в ЕС е по-малко от 15%, което ни прави далеч от колективния имунитет. Заболяемостта за 14-дневен период у нас надхвърля 120 на 100 хил. население, последните дни имаме над 220 на 100 хиляди. Наблюдава се еджедневен, положителн прираст. На 21-о място сме в ЕС и на второ място на Балканите по заболеваемост.
Смъртоността е 3,40 на 100 хил. – десети сме в ЕС и 4-ти на Балканите. Най-голяма смъртност има между 70 – 79 години, посочи Бойко Пенков, зам.-министър на здравеопазването по време на брифинга на Националния оперативен щаб.
"Има подем в заболеваемостта и в училищата - не е голямо, но го има", посочи той.
Пенков допълни, че има тревожен ръст при тези, приети за болнично лечение, нараства и броят на пациентите, приети за интензивно лечение – 7% от всички хоспитализирани са нуждаят от интензивна грижа.
Броят на заразените медици е над 2 000 хил. Най-висок е дялът на лекарите, следват медицинските сестри.
"Наблюдава се ескалация на разпространението на заразата у нас, най-засегнати са младите, тежкото протичане на заболявнето обаче се регистрира при възрастните хора. Това са и причините, за влизането на новите мерки от днес", настоя той.
"Много колеги станаха коронолози. Противоречивото говорене е най-опасно за обществото. Най-важното е контролът и убеждението на хората, че трябва да бъдат с маски. Никой не се е задушил. Всички знаем, че не е приятно да я носиш на носа си, но трябва да мислим за нашето здраве, за семейството си и за здравето на околния", каза на свой ред проф. Тодор Кнатарджиев.
"Да не се предозирате с витамин Д, не трябва да се предозирате и с имунистимулатори, нужна е физическа активност и емоции", посъветва той.
Кантарджиев даде и друг съвет на хората, които се стресират – да не гледат постоянно репортажи по телевизиите за коронавируса.
Професорът предположи, че хиляди хора са скочили срещу мерките, предприети от държавата, от недоверието и преескпонираните писания по темата в социалните мрежи.
"Метро, градски транспорт – маските да се носят, в пъти се увеличава рискът да се заразиш без тях. Трябва да има отворени прозорци на автобусите, докато издържим, настоя Кантарджиев.
"Спешните отделения се задъхват", посочи на свой ред директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов.
"Апелът ни към всички е заедно да се преборим с инфекцията, бъдете ангажирани всички към този процес. Носете маски, спазвайте дистанция. Виждате, имаме над 2000 заразени колеги. Дифузното разпространение ще продължи и сме ангажирани в този процес. Това е проблем, който ще се задълбочи, длъжни сме да напрвим всичко възможно, за да опазим живота и здравето на близките ни.
Спазвайте мерките и бъдете дисциплинирани. Над 2300 са в болници, в следващите от 7 до 10 дни може да нараснат до 4000 хиляди, които ознава, че към 250 души ще има в интензивните отделения. Апелирам към всички болници, включително и частните да отделят поне 10% от капацитета си за болни от коронавируса", настоя Балтов и посочи, че нови две отделения се откриват в "Пирогов" от днес, за прием на такива пациенти.
Директорът на Александровска болница проф. д-р Борис Богов се приъседини към призива на колегата си Балтов – болниците масово да се включат и да помогнат в битката с COVID-19.
Прочетете още
- 21:00 Гласът на служителите и системните недостатъци в МВР
- 08:00 Няма такава пропаднала държава, колата катафалка на Митко се движи свободно из града!
- 07:50 Фармацевти от семейните аптеки излизат сред хората с мисия за здраве и превенция
- 10:57 Скутаре трети ден без лекар – джипито се оказа свързано с разследване на злоупотреби