Европа преживя най-топлия си ноември, отбелязват експерти от Службата за климатични промени на Коперник (C3S). Те направиха своите заключения въз основа на анализа на температурите на въздуха и повърхността на планетата.
Ноември 2020 г. беше с 0,8 градуса по Целзий по-топъл от средния за този месец за 1981-2010 г., пише Phys.org , цитирайки проучване.
Освен това този месец счупи миналогодишния рекорд с 0,1%. Като цяло есента за Европа е с 1,9 градуса по-топла от средното и с 0,4 градуса по-топла от есента на 2006 г. През тази година трите есенни месеца се смятат за най-горещите за цялата история на наблюденията.
Новото проучване в общи линии съответства на тенденцията на глобално затопляне, която се наблюдава в дългосрочен план.
В края на декември 2020 г. ще стане ясно дали 2020 г. ще бъде толкова топла, колкото 2016 г. Като цяло тази година отчете увеличение на средните температури с един градус по Целзий - и това вече доведе до увеличаване на природните бедствия в целия свят. Говорим за горски пожари, тропически бури и изчезване на морски лед в Карско море.
Арктика се затопля по-бързо от всеки друг регион на Земята, отбелязват учените, и там е най-очевидното намаляване на площта на ледената покривка.