Заради лошите условия в Централен Софийски затвор и общежитията в Кремиковци и Керамична фабрика (Враца), омбудсманът Диана Ковачева препоръчва те да бъдат затворени. Това съобщи тя при представянето на годишния доклад от проверките в местата за задържане и лишаване от свобода - затвори, арести, центрове за настаняване от семеен тип за деца и лица, психиатрии, домове за възрастни с увреждания, психични разтройства и деменция, центрове за мигранти и бежанци и др.

"Материално - битовите условия в Централен офийски затвор и общежитията в Кремиковци и Керамична фабрика са много лоши. Те са пренаселени, има хлебарки дървеници, проблем с хигиената. По този начин се нарушават основни човешки права", обясни тя. Липсата на достатъчно слънчева светлина и чист въздух също са сред проблемите на трите затворнически помещения, съобщи Монитор.

Ковачева уточни, че при Централен Софийски затвор проблемът е по - сериозен, тъй като сградата е паметник на културата и това не позволява осъществяването на ремонтни дейности. Така той няма как да отговаря на стандартите за защита на основните права на лицата, които са настанени или работят там. "Ние препоръчваме затворът в София да бъде закрит и да се търси друго място за хората, които са там.", допълни тя.

Състоянието на арестите и местата за задържане също е сред проблемите, които омбудсманът постави при представянето на доклада за 2019 - а. Ковачева даде за пример състоянието помещенията в Свиленград и Габрово."Арестите, които са към областните дирекции за изпълнение на наказанията, са в лошо състояние. Можем обаче да кажем, че се е подобрило състоянието на тези, които са преместени към затворите. Те бяха ремонтирани по норвежкия механизъм и в момента са я добро състояние", допълни тя.

Бавният процес на деинституционализация на домовете за хора с деменция също е сред проблемите, посочени в доклада. Той започна преди 5 години и трябва да приключи 2035. " За нас това е доста дълъг срок при крещящо тежки условия, лаптоп се изразяват не само в пренаселеност и лоши битове условие, но и фактът, че има недостатъчно добра грижа.", обясни Ковачева. От проверките е установено, че в една стая живеят 6-7 души, което не позволявало изнасянето им навън.

По отношение на психиатричната грижа пък омбудсманът посочи, че има недостиг на финансиране. В психиатричните болници и центрове за психично здраве храноденът 1,92 или само по около 63 стотинки на хранене. "Това е крайно недостатъчно, за да се осигури здравословна и читател на храна за лицата с психични отклонения, които се намират там.", заяви Ковачева. За сравнение храноденът в затворите 4 лв.

Освен това, лечебните заведения имали и социални функции. Там били настанявани хора с нисък социален статус в продължение на над година и половина, въпреки че по закон те могат да останат между 3 и 6 месеца. Такъв бил примерът с Кърджали, където имало 30 лица, и Карлуково - с 40, които не били потърсени.

Снимка: Sofia Photo Agency, архив