Частичната загуба на слух може да бъде едно от усложненията при коронавирусна инфекция, което се проявява около два месеца след оздравяването. При проведена телефонна анкета със 121 изписани от манчестърската болница "Уитъншоу" пациенти, 16 се оплакали от частична загуба на слух. Това представлява 13,2 процента от общия брой респонденти.

"На нас вече ни е известно, че вирусите, причиняващи дребна шарка, паротит и менингит, водят до влошаването на слуха. Коронавирусът от своя страна е способен да повреди нервите, които пренасят информацията до него и вътре в него", заяви професорът по аудиология Кевин Мънроу от Манчестърския университет.

"Теоретично е възможно COVID-19 да предизвиква проблеми в някои участъци от слуховата система, включително в средното ухо и във вътрешното ухо. Това се наблюдава например при слуховата невропатия, разстройството на слуха, при което вътрешното ухо функционира, но предаването на сигнала по слуховия нерв към мозъка е нарушено", заяви специалистът.

Мънроу посочи съпътстващите коронавируса фактори, които могат да доведат до загуба на слуха, като стреса, носенето на маски, затрудняващи общуването, и използваните за лечението на вируса лекарства.

Междувременно Световната здравна организация съобщи за рекордно увеличение на случаите на зараза с коронавируса.

За 24 часа има увеличение с 292 527 на случите на зараза. Най-голямото дневно увеличение идва от САЩ, Бразилия, Индия и Южна Африка. Предишният рекорд в тази насока датира от 24 юли и беше 284 196.

Смъртните случаи за денонощие са се увеличили с 6812.

В глобален план заразените от началото на пандемията са над 17,4 милиона души, а смъртните случаи са близо 675 000.