"Множество сигнали са постъпили в Европейски център по транспортни политики за проблеми в района на АМ "Тракия", в който автобус, пълен със сръбски деца, се преобърна.  "Последният сигнал е от четвъртък. До 208-ия км състоянието на пътя е много добро, след това по трасето има много деформации, включително и в активната лента", уточни Русинова.

Тя припомни, че в България има действащ закон, съгласно който превоз на деца не може да се осъществява в тъмната част на денонощието. 

"Контролиращият орган на практика не работи, той е в почивка. Специализирани проверки могат да извършват само от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Тя има 8 дирекции и не повече от 150 служители, които извършват тези проверки, които през повечето време не работят. Контролът не е ефективен. В България е публична тайна, че тези превози се извършват както и да е, където и да е", добави Русинова.

Служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджие също коментира инцидента.

„Причините за катастрофата се изясняват, но няма външни причини. Засега надделява версията, че водачът е загубил контрол по причина, че се е разсеял и по този начин е изпуснал контрола над автобуса. Няма обективни външни причини нито в пътното платно, нито от пътната обстановка“, заяви той.

В автобуса са пътували 49 души, заедно с шофьора. 

„За щастие повечето от пострадалите са с леки наранявания. Четирима са по-тежко ранени, но без опасност за живота“, коментира още министърът.

 По думите му екипи на полицията са помагали при извозването на децата и възрастните от автобуса към Стара Загора. 

Осем деца и четирима възрастни се нуждаят от хоспитализация след катастрофата тази вечер със сръбски автобус на магистрала "Тракия", съобщиха от Министерството на здравеопазването.

Гледката на плачещи деца, целите в кръв, беше ужасяваща

Жена от автобуса: Шофьорът беше наред, говореше с родител

Нови подробности за тежката катастрофа с автобус на АМ "Тракия"

Ще ампутират част от крака на пострадал при инцидента със сръбския автобус