Поредна вандалска проява върху детска площадка в Пловдив предизвика вълна от реакции в социалните мрежи.  Даниел Цавков публикува снимки и остър коментар, насочен към младежи, които са повредили съоръженията на място за отдих под тепетата.

На кадрите се виждат поочукани дървени пейки и нова, но вече разхлабена ограда, чиито ребра висят след опити да бъдат демонтирани. Според автора на публикацията, случилото се е безсмислено хулиганство, което не носи никаква стойност, а напротив — руши общото пространство, предназначено за деца и семейства.

„Мили младежи, толкова ли е голямо геройство да отвиеш една гайка, та трябва да рушите детските площадки по този начин?“, пита Цавков. И предлага алтернатива:
„Със същите усилия, например, може да боядисате пейките. Така и така "творите "в малките часове на нощта, тъкмо до сутринта ще са изсъхнали.“
Освен критика, пловдивчанинът изразява и конкретна идея за превенция: въвеждане на обществено полезен труд като част от възпитателния процес още в училище.

„Аз предлагам да се върне обществено полезният труд в училищата. В зависимост от това в кой клас си – толкова часа на месец трябва да положиш. Ако родителят откаже, то той лично трябва да положи часовете в петорен размер. Като до вчера си събирал чували с отпадъци и фасове от градинките, утре няма да хвърляш. Като си търкал с четка и разредител графити от камъните на тепето, утре няма да драскаш“, допълва той.
Публикацията предизвика десетки коментари и одобрение от страна на граждани, които споделят, че вандалските прояви над обществени обекти в Пловдив зачестяват — от изкъртени кошчета, през надраскани спирки, до счупени детски съоръжения.

Гражданите се обединяват около мнението, че не е достатъчно само да се възмущаваме, а е нужна реална и възпитателна мярка — такава, която да създава отговорност, а не само страх от глоби.

 А вие как мислите – трябва ли хулиганите и техните семейства да бъдат ангажирани с реален труд в обществото при вандалска проява?