Районна прокуратура – Кюстендил се самосезира във връзка с телевизионен репортаж, относно извършване на изследвания на цялостното здравословно състояние на човек по метода биорезонансна диагностика.

Възложена е проверка на отдел „Икономическа полиция“ в Областната дирекция на МВР, с оглед извършено престъпление от общ характер. Разследващият орган следва да установи дали на територията на област Кюстендил функционират кабинети, предлагащи такова изследване.

Хора без медицинско образование раздават фалшиви диагнози

При наличието на такива, следва да се изискат документи относно предлаганата услуга, за трудовите правоотношения и образователния ценз на работещите в тях лица. А също и да се снемат обяснения както от тях, така и от лицата, подложили сe на такова изследване.

В рамките на проверката е необходимо да се установи редът и органът, осъществяващ контрол върху извършване на изследвания по метода биорезонансна диагностика, съобщи Нова.

В рамките на два броя на рубриката „Високо напрежение” в сутрешния блок „Здравей, България” ви разказахме историите на две жени, които поставиха въпроса доколко адекватен е метода за диагностика с биорезонанс и дали държавата контролира кой и по какъв начин изпълнява тази дейност.

След излъчването на първия материал, с екипа ни се свърза жена, която твърдеше, че за сумата от над 500 лева е била подведена от жена, извършваща биорезонанс диагностика, че има тумор в мозъка. Медицинско изследване с ядрено-магнитен резонанс не е потвърдило това.

Скритата ни камера показа, че явно няма значение какво пише в закона  – биорезонанс експерти, чието образование остава неясно, се рекламират, изследват, изписват лечение, взимат парите и  оставят впечатлението, че човек има болни органи.