Русия е генерирала повече съдържание с изкуствен интелект, за да повлияе на президентските избори в САЩ, отколкото която и да е друга чуждестранна сила като част от по-мащабните си усилия да даде тласък на републиканския кандидат Доналд Тръмп пред демократа Камала Харис, казаха служител на американското разузнаване.
Служител от Службата на директорите на националното разузнаване (ODNI), говорейки при условие за анонимност, направи коментара на брифинг пред репортери относно предполагаемото използване на изкуствен интелект от Русия и други страни за повлияване на вота на 5 ноември.
Съдържанието, произведено от Москва, е „в съответствие с по-широките усилия на Русия да засили кандидатурата на бившия президент Тръмп и да очерни вицепрезидента Харис и Демократическата партия, включително чрез конспиративни теории.“, каза той.
Русия отрече да се е намесвала в изборите в САЩ.
Подобно на други форми на изкуствен интелект, генеративният AI се учи от минали данни как да предприема действия. Използвайки това обучение, той създава ново съдържание като текст, снимки и видеоклипове, които изглеждат реални.
Служителят каза, че „руските актьори“ са инсценирали широко разпространено видео, в което жена твърди, че е била жертва на катастрофа, като била блъсната от Харис, след което кандидатът за Белия дом избягал.
Видеото обаче е инсценирано, а не създадено чрез AI, каза той. Microsoft, заяви миналата седмица, че тяхно изследване показва, че видеото е дело на тайна руска дезинформационна операция.
Китай също използва AI съдържание в опит да повлияе на възприемането му в световен мащаб, но не и да повлияе на резултата от изборите в САЩ, каза служителят.
„Китай използва ИИ в операции за по-широко влияние, които се стремят да оформят глобалните възгледи за Китай и да засилят политическите въпроси, предизвикващи разделение в САЩ“, каза служителят. „Все още не виждаме Китай да използва AI за конкретни операции, насочени към резултатите от изборите в САЩ.“
Ирански субекти пък са използвали AI, за да помогнат за генерирането на публикации за социални медии и „да пишат неавтентични новинарски статии за уебсайтове, които твърдят, че са истински новинарски сайтове“, каза служителят.
Съдържанието, създадено от иранците, е на английски и испански. То е насочено към американските гласоподаватели "в целия политически спектър по поляризиращи въпроси" като Израел и конфликта в Газа , както и към кандидатите за президент, каза служителят, пише Ройтерс. Иран също отрече да се е намесвал в гласуването в САЩ.
Прочетете още
- 21:00 Пловдивски шофьор провокира водач на камион на магистрала "Хемус" ВИДЕО
- 17:00 Огнен ад край Добрич: Коритото на река гори, гората е следваща СНИМКИ
- 18:00 Катастрофа и разпиляно жито блокираха пътя Пловдив – Карлово, моторист е ранен
- 19:00 Мъртва змия на Гребната база в Пловдив предизвика бурна дискусия