На среща при премиера строителите настояват икономиката да заработи отново. Те поискаха и нещо много интересно, на което не сме сигурни как ще реагират майките с малки деца и възрастните хора, нуждаещи се от почивка. Става дума за запазените засега два часа – от 14  до 16 ч, за почивка на хората, когато не може да се вдига шум.

„Категорично ще искаме от правителството да спре прословутата Наредба за забрана на работата между 2 и 4 часа. Има един прецедент в Европа – Германия вече разреши работата в неделя. Ние по всяка вероятност на много от обектите ще минем на дву- и трисменен режим на работа – първо, за да разреждаме работниците и да имаме минимален риск от зарази, и второ, да си изпълним задачите.

Искаме да има наредба, която ясно да казва какво е това шум. Да сложиш всичко под общ знаменател, не е правилно", заявиха от бранша.

Малко по-късно те изложиха позицията си в извънреден брифин в Министерски съвет.

„Преди месец се обърнахме към обществото да не се спира строителството у нас и бяхме чути. Сега дойдохме с друг апел. Строителството е един от най-важните фактори, който задвижва цялата икономика. Това е мислене и на европейските колеги. Вчера проведохме видеоконференция. Английските ни колеги смятат, че за да се излезе от икономическата криза е необходимо „строително цунами“. Върви ли строителството, върви всичко", заяви Валентин Николов, изпълнителен директор на Строителната камара по време на извънреден брифинг в МС.

Той даде пример с Италия, където се разработва програма за саниране на близо 1,2 млн. жилища. Италианците разчитат, че това ще донесе заетост на 430 000 души в страната, коментира Валентин Николов.

„Ние сме готови при наличност на средства много бързо да задвижим този механизъм. Направили сме предложение да се дават не повече от два обекта на една фирма едновременно, за да може повече фирми да участват в този процес“, поясни Николов.

Стана ясно, че 200 000 са заетите по официални данни в бранша.