Учените от Санкт Петербург оповестиха неочаквано предположение - оказва се, че хората, преминали блокадата на Ленинград, могат да бъдат устойчиви на коронавирусна инфекция. Засега това е само теория - но, какт обяснени пред "Комсомолская правда", кандидатът на биологичните науки, ръководител на генетичната лаборатория и център по вирусология на болница № 40 Олег Глотов, много вероятно е това да се окаже вярно.
Според Глотов цялата работа е, че основната причина за смъртта на хората с COVID-19 често не е самата инфекция, а цитокиновата буря, която причинява - опасно явление, когато човешката имунна система „полудява“ и вместо да подкрепя организма, започва да го унищожава.
"Предположихме следното. Хората, които живееха в обсадения Ленинград, бяха принудени да гладуват дълго време. И е вероятно тези, които са получили вариант на гените на бавен метаболизъм от своите бащи и майки, да са успели да оцелеят при тези условия. Включително метаболизма на цитокини - хормоноподобни протеини и пептиди, чийто излишък води до развитие на цитокинова буря", казва ученият.
"Ако се потвърдят теоретичните изчисления на специалистите, това може да бъде добра помощ в борбата с епидемията. Най-малко учените ще разберат по-добре кой е склонен към усложнения, свързани с неправилно функциониране на имунната система, и кой не. Това означава, че те ще могат по-задълбочено и по-точно да изберат лечението и да изготвят програми за рехабилитация", добавя Глотов.
„Сега кандидатствахме за субсидия“, отбелязва генетикът. Резултатите ще дойдат приблизително през април. Тогава, ако всичко върви добре, можем да започнем изследвания. Вярно колко мащабни ще бъдат те, за съжаление все още не мога да кажа. В идеалния случай се нуждаем от две контролни групи - сто души, които са имали COVID-19, и сто, които са успели да избегнат инфекцията. Ще вземем кръв от всеки от тях, ще го анализираме и след това вече ще направим някои изводи."
МНЕНИЕ
Егор Прохорчук, доктор на биологичните науки, ръководител на лабораторията по геномика и епигеномика на гръбначни животни, Федерален изследователски център по биотехнологии, декан на Факултета по медицина и биология "Н.И. Пирогов":
"Такава теория има право на живот. Например, известно е, че по време на така наречения „холандски глад“, който избухва в западната част на Холандия по време на Втората световна вълна от ноември 1944 г. до май 1945 г., хората наистина променят метаболизма си. По-специално, дори след 60 десетилетия, хората, които са били заченати през този период, са показали склонност към затлъстяване и диабет.
Това се обяснява с наука, наречена епигенетика, която изучава как външните фактори могат да повлияят на прилагането на нашата генетична информация. Така че, при деца, родени по това време, е отбелязано увеличаване на гена IGF2 на инсулиноподобен растежен фактор. На фона на глада тялото се опита да ускори максимално метаболизма, който беше фиксиран в гените. Когато доставките на храни се увеличиха, това доведе до факта, че хората започнаха да страдат от наднормено тегло.
Нещо подобно би могло да се случи с жителите на обсадения Ленинград и техните потомци. Друг е въпросът, че, разбира се, са необходими мащабни и задълбочени изследвания, за да се потвърди тази теория. Би било много интересно да се знае какво е нивото на болестта COVID-19 при тези холандци и ако тя също е понижена, това може да бъде категорично потвърждение на хипотезата."
Превод: Glas.bg