За последните десет години – между 2009 г. и 2019 г., Северна България е изгубила една пета от населението си, а специално Видинска област – една четвърт.
Това отчетоха от Института за пазарна икономика по време на представянето на областното икономическо развитие на Северна България.
В Северна България единствено Варна през този период има прираст на населението, но той не е естествен, а се дължи на механичен прираст. Данните са до края на 2019 г. и е възможно когато мине преброяването тази есен, да се окаже, че в условията на пандемията през 2020 г. и други области имат механичен прираст на населението.
Иначе с тези данни се оказва, че във Видин, Враца и Монтана няма дори механичен прираст на населението, каза старши изследователят на ИПИ Петър Ганев, предава 24 часа.
В България няма нито една област, която да има естествен прираст на населението, но най-тежко е положението във Видин, където всяка година през последните се губят по 16% от населението.
Липсата на добри пътища в Северна България определено влияе негативно на икономическото развитие, посочват от Института за пазарна икономика. Положителен пример е Южна България, в която столицата и големите градове са свързани чрез АМ "Тракия".
Като фактор за развиване на транспорта, трябва да се използва река Дунав.
"Ние винаги се интересуваме от Дунав от гледна точка на това на колко места ще можем да я пресечем, но тя е и път и трябва да се направи така, че да бъде плавателна през всички сезони на годината“, каза Ганев.