Феномен, който е рядък за географските ширини на България, бе заснет край Варна. На снимка, публикувана днес в социалната мрежа Фейсбук, може да видим смерч. По-рано през деня подобна вихрушка бе заснета и над град Девня.
Смерчът, наричан още и торнадо, е силен атмосферен вихър, който образува въртящ се стълб от въздух, свързващ повърхността на земята с купесто-дъждовен, в редки случаи – с купест облак.
Торнадата имат различна форма и размер, но в най-честия случай имат вид на кондензационна фуния, чийто тесен край опира в земята и обикновено е заобиколен от облак отломки и прах. При повечето торнада скоростта на вятъра е до 180 km/h, диаметърът им на повърхността е около 80 m, а разстоянието, на което се придвижват преди да се разсеят, е няколко километра.
Прочетете още
- 17:00 Русия обяви готовност да нанесе удар по Европа заради украинските дронове
- 15:00 „Млъквай, ма…": нагъл шофьор окупира място за родители и обижда майка с две деца
- 20:00 „Надрах ви колата с бебешката количка" - майка „взриви" мрежата, истината се оказа друга
- 21:00 Сигнал: Откриха дървеница във влак на БДЖ СНИМКА
Ivan zavet80g albe11g., 09:03, 16.05.2022
2011g sfqtt????????????☠️????????????????????????????????????????????️????????️????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????☺️????