Вече стана ясно, че такса вход ще плащат всички собственици, наематели и обитатели в сграда етажна собственост, дори тези, чиито жилища са празни. Предвиждат го промени в Закона за етажната собственост, приети от правителството и внесени за гласуване в парламента.
В момента има много имоти в жилищни сгради, които са необитаеми. Те са около 10-15 процента от жилищата, чиито собственици живеят, учат или работят в чужбина. Други пък са купени с инвестиционна цел и плащат някакъв процент само при ремонт, промяна в дизайна или инвестиционен проект.
От такса вход сега са освободени домакинствата, в чиито жилища не живее никой повече от 30 дни в годината. С промените в закона тази възможност отпада. Собственикът на необитаем имот ще бъде длъжен да плаща сума поне колкото за един обитател.
Ако общото събрание е сметнало, че разходите за асансьор, чистачка, домоуправител, ток и вода за общите части и вноска за ремонти е 12 лева, толкова ще дължи и собственикът, който не обитава жилището.
Една от новите тесли, които се точат с промените в закона е, че обитателите на първия и втория етаж, които в момента не плащат разходите за асансьор, защото не го ползват, също ще внасят парите за лифта, влизащи в определената такса.
Всички собственици, наематели и обитатели на имот в сградата етажна собственост трябва да са регистрирани в домовата книга на етажната собственост. До 15 дни от закупуване, наемане или нанасяне в даден имот собственикът или ползвателят е длъжен да подаде декларация за вписване на своите данни в книгата на етажната собственост. Глобата за неизпълнение на задължението е от 50 до 250 лева или с имуществена санкция от 100 до 500 лева, ако е юридическо лице.
Всяка етажна собственост ще може да открие банкова сметка със специално предназначение за събиране на средства за управление и поддръжка на общите части на етажната собственост. Чрез нея ще може да се кандидатства за колективни кредити при кандидатстване за различни инвестиционни проекти за енергийна ефективност и по Плана за възстановяване и устойчивост, обясниха от служебното правителство.
Промените в закона вменяват право на домоуправителя или на председателя на управителния съвет на етажната собственост да се разпорежда с финансовия ресурс в общата сметка. Това обаче ще бъде възможно след решение на общото събрание.
Прочетете още
- 12:29 С опасност за живота е детето, паднало с тротинетка в Карлово
- 13:27 Когато убиецът е на свобода, а детето ти - в гроба, справедливост няма
- 15:00 Лятото идва: топ 5 упражнения със собствено тегло, с които да влезете във форма
- 14:00 Влиза в Пловдив на бял кон със сабя и кръст: Кой е поп Ангел Чолаков?
Костова 17:42, 18.11.2024
Тези промени вече в сила ли са?
Възмутена 09:18, 16.08.2024
Оправете си недомисления "закон" и оставете хората се разбират по човешки. Стига с тези солидарни взаимоотношения. Тези от първия етаж не ползват асансьор , когато си отиват у дома си, но го ползват, когато обикалят по съседите си...т.е ползват придобивката. Обаче никой не обръща внимание на факта, че до трети етаж хората имат напрежение на водата, но солидарно плащат за хидрофора, нужен за другите етажи...то не са ремонти, ток и подръжка. Откъде накъде ...хидрофорът каква част е от жилищната конструкция, която живущите имат отношение. Да си го плащат тези, които имат нужда.
Кога 09:22, 16.08.2024
Що не си гледат работата тези дето им се свидят 5 лв за чистачка и надничат в канчето на други дето имали по- големи жилища и искат да им плащат и асансьорите, и входа и всичко двойно...
Еееее 09:22, 16.08.2024
Хайде де, къде ми е коментарът