Българин се спусна със сноуборд от хималайски осемхилядник! Това е Владимир Павлов, който е сред пионерите в екстремния сноуборд у нас, с над 20 години опит в планинарството. Владимир отпътува за експедицията в Хималаите на 30 август, пише trafficnews
В неделя той, заедно с един канадец и двама шерпи, е потеглил от Базовия лагер на Манаслу към върха, висок 8163 м. От връхната точка той е направил непрекъснато спускане от 8150 до 6200 метра.
За БНР Владимир Павлов съобщи, че е използвал кислород над 7450 метра, а при спускането е бил без кислородна бутилка. На върха е имало един метър нов сняг. През 2016 г. той успя да изкачи най-високия връх на Близкия изток - Дамаванд (5671 м) в Иран, и да се спусне с дъската си от него.
Година по-късно направи първото българско сноуборд спускане от над 7000 метра - от връх Ленин (7134 м) в Киргизстан. В момента Владо се намира в Базов лагер.
Прочетете още
- 21:02 СДВР отрече пред GlasNews 14-годишното момче, паднало от парапет на НДК, да е било бутано* СНИМКИ
- 17:16 Секс скандал между асистент и студентки хвърля сянка върху Факултета по математика на СУ ЧАТОВЕ
- 20:00 Хиляди евро за лечение: Жена обвини търговка в измама с болно куче СНИМКИ
- 15:00 Плакатна война: Афиши на Веселин Маринов "заглушиха" детски концерт и юбилей на дует "Мания" в Карлово