58-годишният Красимир Стоянов успя да впечатли цяла България с наградата си за най-атрактивна стока, показана на изложение на Пернишкия пазар.

Стоянов продавал там африканска… краставица, произведена в личното му стопанство в кюстендилското село Копиловци.

"По професия съм електротехник, но съм се занимавал и с търговия. Така ми се случи в живота, че през 2003 г. спечелих един проект "Партньори - България" за подпомагане на хора в неравностойно положение. Аз реших да направя парници. Отпуснаха ми безвъзмездно 16 хил. лв. и стартирах. Наложи се да изтегля и заем, за да се справя, наех и 8 човека. Условието беше да се занимавам само със земеделие и така вече 16 години. В момента имам 2 декара и 200 метра парници, които обработваме основно със съпругата ми", обяснява пред "Монитор" земеделският производител.

През годините Красимир произвеждал домати и краставици, които твърди, че на вкус нямат равни. Отглеждал ги по стара българска технология, която е известна като шербетуване.

"Кой знае каква тайна няма в този метод. Използват се пилешки изпражнения, които се оставят да предстоят известен период от време, след което се разтварят във вода и се полива с тях. Културите направо подивяват и не случайно. Този метод е използван от нашите деди. Сега затова казват, че не са вкусни плодовете и зеленчуците, защото вече няма органично производство, всичко е химия. Случвало ми се е хора, които никога не са яли домати, от моите да проядат. Те наистина са страшно сладки, все едно има захар в тях", твърди още мъжът.

Красимир дава съвети и при производството на пипер – растенията се пръскат само веднъж, и то срещу гъсеници. А след като порасте, пиперът се напрашва с дървена пепел, която съдържа всички необходими микроелементи – калций, калий, фосфор, магнезий и др. По този начин растението се развива много бързо – хем пепелта действа като лекарство, хем е като листна тор и подхранка. Същата технология земеделецът прилага и при другите растения.

"Хората вече ме познават, знаят, че моите продукти са екологично чисти и доказани. Аз например продавах стар сорт красавици – "Гергана", български. Отивам това лято в София и навсякъде пише, че продават "Гергана" - да, но не беше така. Аз задължително си купувам семена от института в Пловдив и те са със сертификат за качество, което е от изключителна важност. Същото важи и за доматите. Семената отново ги взимам от там и те са с изключителни вкусови качества", твърди 58-годишният кюстендилец.

Тази година най-високата цена, на която продавал доматите си, била 2,80 лв. за кг. Категоричен е, че не бива да се надуват цените повече, защото все пак това е зеленчук – не е месо, и не е коректно спрямо клиентите.

"Ако всички хора, които живеем в това общество, сме измамници и лъжци, няма нищо да излезе. Именно затова аз никога не лъжа хората и те знаят какво точно купуват от мен", обяснява още Красимир.

Последните култури, с които се захваща да отглежда Красимир, са именно африканските краставици и мексикански дини. Запалва се по растенията от приятел, като уточнява, че само две семки от африканските краставици се предлагат в магазините за сортови семена срещу далеч не скромната сума от 3,90 лв.

"Пуснах семена покрай парника за проба. По едно време, като гледам, те се бяха навързали много, направо се възхитих. Отнесох ги на пазара в Перник и никой не можеше да повярва, че това е вид краставица. Интересно е обаче човек да я опита", твърди Красимир.

По негови думи този вид не е като типичните краставици, има лек вкус, но е доста различна като цяло. Използва се основно сокът от нея, а иначе външният й вид е като кактус. Що се отнася до отглеждането на растението, то въобще не е претенциозно, а напротив.

Добра почва, малко вода и много любов са достатъчни. Сред любопитните култури, отглеждани в стопанството на Красимир, е и мексиканската диня.

"Техният размер е около 1-2 см, но са изключително полезни. Чел съм, че действа на туморите в организма. Аз лично ги стерилизирам в буркани с краставици. Например мексиканската диня е изключително известна в Турция, докато при нас не чак толкова, да не кажа хич. Защо не и повече хора да започнат да я произвеждат, най-малкото за да се предпазват от най-коварните болести", твърди 58-годишният кюстендилец.

Красимир е категоричен, че и за напред би продължил да отглежда различни атрактивни растения, тъй като това е едно от най-големите му хобита, а и начин на живот.

"Понякога садя растения просто за удоволствие, не да се нахраня. По принцип всички растения, които са в природата, са култивирани - защо? Защото са с най-добри показатели и най-хранителни. Затова хората консумират домати, краставици, боб и т.н. Колкото повече различни продукти консумирате от растителния свят, толкова ще бъдете по-здрави, по-жизнени, а и да не забравяме как се отглеждат продуктите. Ако нямат жизнена сила в тях, ако са произведени по синтетичен път, то не би ви донесло нищо добро", твърди Красимир Стоянов.