Бизнесът отново настоява за намаляване на ДДС за основните храни - за хляба и хлебните изделия да бъде 0%, а за млечни и месни продукти - 5%. Идеята е подновена на среща с депутати от 45-ото Народно събрание, сформирано след изборите на 4 април.

Трябва да се направи потребителска кошница с продукти от първа необходимост и на тази база да се изработи диференцирана ставка за ДДС, обясни пред БНР Йордан Чорбаджийски, заместник-председател на Националния съвет по храните и председател на Националната лозаро-винарска камара.

"В почти цяла Европа има диференцирана ставка на данъка, всички работят със софтуер, никакъв проблем не е", посочи той в отговор на критиките, че подобна ставка ще затрудни администрирането на данъка.

Йордан Чорбаджийски коментира, че при намалена ДДС ставка за храните потребителят ще усети това по джоба си и "ще хапва и пийва" по-качествени продукти.

"Да тръгнем от суровината, през продукта, до крайната цена на рафта. Да присъстват повече български храни и напитки на трапезата", настоя браншовикът.

"Ще покажем на държавата, че при намаляване няма да ощетим бюджета по никакъв начин", подчерта Чорбаджийски.

По думите му всеки бранш има ясна представа колко се губи и колко потъва някъде и във всеки бранш ще се направи анализ колко пари се губят.

Според Йордан Чорбаджийски при по-ниска от сегашната ставка на ДДС ще настъпи изсветляване.

"Тези пари ще бъдат отгоре на това, което е в момента", пресмята  още той.