Служебното правителство обяви, че отлага внасянето на бюджета за 2025 г., като ще изчака съставянето на 51-вото Народно събрание, за да бъде решено как да изглежда държавната сметка.

"В днешното изказване гуверньорът на БНБ предупреди, че трябва да има затягане на фискалната дисциплина, т.е. да не си мисли някой, че можем да харчим безразсъдно", отбеляза бившият социален министър Лидия Шулева.

Според нея бюджет с 3% дефицит е възможен, но само при ограничаване на разходите и фискална дисциплина

Съществува и опасност за страната, ако еврофондовете не се насочат правилно към определени приоритети.

"Основните приходи, които се очакват в България, са помощи от ЕС по Плана за възстановяване и по оперативните програми. Все едно милиарди, които ние очакваме. Ако тези средства не се използват, ще трябва да се търси финансиране от бюджета, което ще създаде сериозни проблеми", заяви тя пред Bulgaria ON AIR.

Паралелно с това въпросът с Еврозоната остава на дневен ред. Макар да се планираше влизане от средата на 2024 г., реалната подготовка на бизнеса за това е недостатъчна.

"Бизнесът не е готов, защото има твърде много изисквания, за да се подготви той за влизане в Еврозоната. Трябва да си преобразуват всички финансови отчети, да пренастроят всички системи, следват промени в капиталовата адекватност. Въпреки че Министерският съвет има координационен съвет за подготовката за Еврозоната, досега няма достатъчно ясни насоки към бизнеса как ще се изпълнят тези изисквания", подчерта Шулева.

Кристалина Георгиева: България все още има шанс да влезе в Еврозоната догодина

Финансист: Влизането ни в еврозоната през юли 2025 г. не е реалистична цел

Асен Василев каза кога България може да влезе в еврозоната