Жестоки глоби се предвижда да бъдат въведени, за да се спрат опитите за спекула с цените при въвеждането на еврото у нас. Това трябва да стане с промени в Закона за защита на потребителите, коментират пред "24 часа" няколко независими източника, запознати с намеренията на новото правителство за приемането на европейската валута у нас.
България има национален план за еврото, който бе приет от специално създаден Координационен съвет, ръководен от управителя на БНБ и финансовия министър. Там подробно са разписани стъпките за въвеждането му.
Датата остава 1 януари 2024 г. Обменният курс ще бъде фиксираният към момента - 1,95583 лева за евро, тъй като това бе записано с решение на парламента.
Един месец след като Съветът на ЕС вземе решение, че отговаряме на всички условия и потвърди обменния курс, трябва да влезе в сила задължително обозначаване на цените едновременно в левове и евро. Това ще става до 1 януари 2025 г. Опитът на държави, които вече са приели единната европейска валута, показал, че 12 месеца са достатъчни за контрол и пресичане на спекулата с цените.
От 1 февруари 2024 г. обаче еврото става официално платежно средство у нас, предвижда планът. Банките ще обменят една година левове срещу евро. Първите 6 месеца операцията ще бъде без такса. БНБ ще обменя левовете без ограничение в срока, както и без такса.
А още от 1 януари 2024 г. при плащане с левове търговците трябва да връщат рестото в евро. С очакваните промени в закона може да бъдат въведени глоби и от 10 000 лева за опити за спекула с цените и закръглянето им нагоре заради еврото. Контролът ще се осъществява от Комисията за защита на потребителите и Министерството на икономиката.
Досегашната практика на държави, въвели еврото, показва, че опитите за вдигане на цени чрез закръгляне издържат едва няколко седмици. Причината е, че в такъв момент има редица търговци, които искат да печелят повече клиенти и предлагат стоката или услугата на цени без никакви корекции. Има и такива, които ще опитат дори да продават по-евтино, за да завладеят по-голям пазарен дял. Така към края на първия месец се очаква поскъпването, причинено от замяната на лева с евро, да спадне под 1%, а към края на първата година да е под 0,5%.
Начинът на обявяване на двойните цени - в левове и евро, ще се избира от търговците, но при спазване на няколко условия – това да е лесно разбираемо, да не подвежда, да са изписани с еднакъв шрифт, да се показва фиксираният обменен курс и да не съдържа ненужна информация, която може да обърка потребителите.
За да бъдат поощрени коректните търговци, икономическото министерство и Комисията за защита на потребителите, заедно с неправителствени организации ще организират кампания "Честен търговец" с ясно разпознаваемо лого.
Търговците, които нарушават правилата за преобразуване или закръгляване, освен че ще бъдат санкционирани, ще влязат в "Черен списък", който ще бъде публикуван на интернет страницата на Комисията за защита на потребителите, на специалната страница за еврото, както и чрез други информационни канали.
Планът предвижда да има и постепенно превръщане на заплати, пенсии и други доходи от едната валута в другата. Процесът ще трае различно в зависимост от организацията, която си създадат работодателите. Но при всички случаи ще има дата, от която всеки зает ще получава заплата, пенсия, хонорар в евро. И ако доходът е бил примерно 2000 лв., ще е 1020,4 евро.
Ще обеднее ли България след приемане на еврото? Говори управителят на БНБ
Близо 60% от българите не искат еврото
Какво можем да купим с минималната родна заплата? А еврото идва! ГРАФИКИ