През първото тримесечие на 2026 г. средната заплата за страната e 1407 евро и се увеличава спрямо четвъртото тримесечие на 2025 г. с 2,8%, обяви националната статистика. В София обаче средното възнаграждение за пръв път надхвърли 2000 евро и за март е 2061 евро.
Увеличението в сравнение с края на годината е малко, но това често се дължи на раздаваните в края на годината бонуси. В сравнение с първото тримесечие на 2025 г. скокът е двуцифрен – 12,7%, пише noini.bg.
По традиция най-добре платеният сектор е "Създаване и разпространение на информация", където влиза ИТ секторът. Там средната заплата за първото тримесечие е 3176 евро. В "Държавно управление" средното възнаграждение вече е 1591 евро, а в образование е 1437 евро. В здравеопазването средно са получавали 1382 евро, но тук влизат и социални дейности.
Прочетете още
- 08:00 Агресия в Благоевград: Мъж нападна възрастна двойка, изрита пазарската им количка
- 09:29 Кошмар на „Хемус": Тир излетя в канавка, километрични тапи към София ВИДЕО
- 21:56 Буря удари наше село! Падна градушка с размер на орех СНИМКИ
- 09:00 "Децата ми се будят по 10 пъти": Варненец избухна срещу шумните мотористи
хахаха 13:24, 18.05.2026
абсолютни глупости! не е толкова ДОРИ и бруто! На 1300-1500 съм по-съгласен!