В забързаното ежедневие, в което живеем, финансовите ангажименти често се трупат, без да имаме време да следим всяка подробност. Но възможно ли е да се окажеш с дългове, за които дори не подозираш? Отговорът е „да“. Това може да се случи поради различни причини – от административни грешки до забравени договори. В тази статия ще разгледаме някои от най-често срещаните сценарии и как да се предпазиш.

1. Забравени договори и сметки

Много хора подписват договори за услуги като интернет, телефон или телевизия, но при прекратяване на услугата забравят да изпълнят някакви финансови задължения. Понякога дългове остават и от изтекли кредити, които не са напълно погасени поради дребни остатъчни суми или начислени лихви.

Тези задължения могат да се натрупат с времето и да доведат до финансови изненади. За да избегнеш това, редовно преглеждай старите си договори и се увери, че всички финансови отношения са приключени коректно.

2. Административни грешки

Грешки в системите на различни институции също могат да те поставят в неприятна ситуация. Например, понякога плащанията не се отразяват правилно или поради технически проблеми остават като „непогасени“. В други случаи, грешки в името, идентификационния номер и дори телефонният ти номер могат да доведат до объркване.

За да избегнеш подобна ситуация, добра идея е редовно да правиш проверка на задължeнията си. По този начин ще можеш да откриеш и предотвратиш неприятни финансови изненади. 

3. Санкции или глоби

Санкции за неплатени глоби или такси също могат да се превърнат в изненадващи задължения. Например, може да имаш пропуснато плащане на глоба за паркиране, на административна такса, фиш или друго. 

4. Грешки в кредитното ти досие

Понякога задълженията, които имаш може да се окажат грешка. Неплатен фиш за грешен ляв завой, няма да е голям проблем в живоата ти, тъй като ще заплатиш в момента, в който ти трябва нещо в КАТ. От друга страна обаче - грешка в кредитното ти досие в Централния кредитен регистър на БНБ може да се окаже голяма спирачка при нужда от финансиране на нуждите ти. А това вече може да доведе до множество пропуснати ползи. 

Какво представлява Централният кредитен регистър?

ЦКР на Българската народна банка (БНБ) е система, която съхранява информация за всички кредити и задължения. Това включва:

  • Активни кредити (ипотеки, потребителски кредити, овърдрафти и други);
  • Закъснели плащания и просрочия;
  • Кредити, които са напълно изплатени, но са имали проблеми в миналото;
  • Заеми, по които си бил гарант.

Всички данни за задължения към банкови или небанкови финансови институции, се вписват в ЦКР. Ако някога е имало закъснение при плащането на някоя твоя вноска, това ще бъде отбелязано там.

Ако отговорността за влошена кредитна история е твоя, то тогава е ясно, че не можеш да имаш претенция и трябва да работиш за подобряването й. В случай обаче, че е допусната грешка, чийто последствия се отразяват на възможностите ти, трябва да предприемеш действия и да я коригираш. 

Добрата новина е, че имаш възможността да изискаш справка от ЦКР, в която да провериш дали всички задължения, които са отразени са реални.

Как могат да възникнат задължения, за които не знаеш?

Причините могат да бъдат разнообразни, но понякога се дължат на техническа грешка, финансова измама, както и непълно разбиране на условията на  договорите. 

Последното например е при теглене на някои стокови кредити, може да бъде издадена кредитна карта на твое име, която получаваш по-късно. Дори и никога да не използваш картата след това, данните за наличието й са вписани в Централния кредитен регистър. Така, тя може да е една от причините да ти бъде отказан последващ кредит, ако кредиторът сметне, че доходите ти не отговарят на размера на задълженията ти.

Освен това, дори и да не използваш тази кредитна карта, тя може да има такси за поддръжка, които да се окажат изненада в някой момент. 

Какво да направиш, ако откриеш задължение, за което не знаеш?

  1. Изискай допълнителна информация. Свържи се с институцията или компанията, за да уточниш детайлите.
  2. Потърси правна помощ. Ако смяташ, че задължението не е легитимно, консултирай се с адвокат.

Да имаш задължения, за които не знаеш е ситуация, която може да бъде избегната с правилна грижа и внимание. Редовната проверка на финансите, отговорното отношение към договорите и активната комуникация с институциите са ключови за поддържането на стабилно финансово състояние. Не подценявай важността на прозрачността и информираността – те са твоят най-добър съюзник срещу неочаквани финансови проблеми.

Източник на изображение: Adobe Stock