Делегация на БПГА на спешна среща с премиера след спрения закон "Ревизоро"

Делегация на БПГА, в която влизат представители на най-големите фирми в петролната индустрия, начело с "Лукойл България" се срещна днес с премиера Бойко Борисов


Камарата на строителите в България и Минно-геоложката камара са подкрепили БПГА, стана ясно на срещата с министър-председателя днес


Делегация на Българската петролна и газова асоциация (БПГА), в която са влезли представители на "Лукойл България", „Еко България”, „Зара-Е”, „ОМВ България”, „Петрол” и други се срещна днес с премиера Бойко Борисов във връзка със спрения Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт, известен като "Законът Ревизоро". От пресцентъра на БПГА с нарочна декларация уточняват, че министър-председателят е одобрил договореностите, които са постигнали с Минно-геоложката камара и Камарата на Строителите, подкрепящи ги в този казус. Те са категорични, че Законът трябва да влезе в сила час по-скоро. От БПГА уточняват, че приемиерът ги е подкрепил и изразил становище, че търговията с горива трябвало да се известли. 

Публикуваме цялата декларация без редакторска намеса:

По молба на Българската петролна и газова асоциация днес се проведе ползотворна среща между министър-председателя Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев, министъра на икономиката Емил Караниколов, началника на политическия кабинет на премиера Румяна Бъчварова и членовете на Управителния съвет на БПГА.

На срещата представителите на Асоциацията потвърдиха пред премиера подкрепата си за влизането в сила на Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, който ще замести разпокъсаното и често противоречащо си законодателство в търговията с течни горива.

Членовете на УС на БПГА отново заявиха, че не делят участниците в бранша на малки и големи, а на такива, които спазват българското законодателство и такива, които ползват нелоялни практики. Компаниите от Асоциацията заявиха желанието си да съдействат по всякакъв начин на държавата в борбата със сивата икономика в сектора и препотвърдиха намерението си да инвестират, плащат данъци и създават работни места в България.

Министър-председателят одобри договореностите, които БПГА постигна с Минно-геоложката камара и Камарата на строителите в България. Асоциацията представи протоколите, от които става ясно, че всички спорни въпроси между браншовете, които касаят Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, са уточнени.

БПГА запозна премиера с категоричното становище и на Минно-геоложката, и на Камарата на строителите в България, че влизането в сила на секторното законодателство не бива да се отлага. Според браншовите структури прецизирането на текстове може да стане своевременно и в най-кратки срокове.

Министър-председателят заяви категоричната си подкрепа за законовото регулиране на дейностите в сектора и се обяви за регистрацията на операторите в бранша с цел изсветляване на търговията с горива. Според Бойко Борисов в предложението за облекчаване на паричните гаранции за регистрация на бензиностанциите, внесено от депутати в парламента, има логика и около него може да се постигне консенсус. Премиерът заяви още веднъж, че правителството взима мерки за борба с контрабандата, сивия сектор и нелоялната конкуренция с цел подобряване на бизнес средата.

Премиерът, министрите  и членовете на УС на БПГА се обединиха около мнението, че влизането в сила на секторните правила не бива да се отлагат и че всички на този пазар трява да спазват буквата на закона и да бъдат коректни данъкоплатци.

*От страна на БПГА в срещата участваха представители на „Лукойл България”, „Булмаркет ДМ”, „Бент Ойл”, „Ви-Газ България”, „Еко България”, „Зара-Е”, „ОМВ България”, „Петрол”, „Литекс”, „Ромпетрол България”, „Синергон Петролеум”, „Шел България”