За българите бедността и цените на комуналните услуги са много по-важни от човешките права и демокрацията

2018-а бе бурна година във вътрешно-политически план най-вече заради множеството скандали, казва социологът Евелина Славкова


Правителството ще използва евроизборите като вот на доверие, кабинетът ще направи максимума да издържи пълен мандат, смята социологът


В края на годината „Флагман“ потърси мнението на политолози и социолози с няколко ключови въпроса за 2018 и 2019 г. Започнахме с Антоний Гълъбов, продължихме с Евгений Дайнов и Александър Маринов. А ето какво мисли младият социолог от Изследователски център „Тренд“ Евелина Славкова.

- Г-жо Славкова, каква бе 2018-а година според Вас във вътрешно-политически план? Кои бяха най-съществените политически събития?
- Като цяло можем да дадем оценка за 2018-а като бурна година във вътрешно-политически план. Тази динамика се дължи най-вече на множеството скандали, които се случиха. Тази линия започна още през 2017 г. и продължи с пълна сила и през 2018 г.  Скандалите, които белязаха годината, могат да бъдат разделени на два типа: такива, случващи се по-високите етажи на властта, костващи оставки, и напрежения долу – в т.ч. Истанбулската конвенция, протестът на майките на деца с увреждания. Едно от съществените политически събития, което няма как да не споменем, беше председателството на България на Съвета на ЕС. България беше за първи път в тази позиция и можем да отчетем позитиви.

- Чуват се все по-тревожни предупреждения за ситуацията с човешките права и състоянието на демокрацията у нас. Влоши ли се сериозно положението през 2018 г.?
- Има различни класации и призми, през които се разглеждат тези теми. Но някак те не са водещи в българското съзнание. За българите проблемите, свързани с бедност, нисък стандарт на живот, покачващи се цени на комунални услуги, са много по-съществени от човешки права, състояние на демокрацията и т.н. Въпреки това е изключително важно тези теми да бъдат поставени на масата.

- Очаквате ли оставка на правителството „Борисов 3” и извънредни парламентарни избори през 2019 г.?
- От днешна гледна точка смятам, че по-скоро няма да има предсрочни парламентарни избори. Но винаги трябва да имаме предвид, че има събития, които могат да доведат до такава ситуация. Правителството ще използва предстоящите евроизбори като вот на доверие. Положителни резултати за ГЕРБ ще доведат стабилизиране на позициите на правителството и в този контекст ще е по-трудно да се говори за предсрочни избори. Видно е, че кабинетът ще направи максимума, за да издържи пълен мандат. Това от една страна се дължи на факта, че Борисов не би искал за трети път да подаде оставка, от друга страна имаме и президент, които е доста критичен към правителството, а той ще съставя служебен кабинет. Могат да бъдат изброени още множество предпоставки. Често при спорни моменти, които могат да окажат силна негативна реакция спрямо правителството, виждаме крачка назад от тяхна страна. Това поведение ще се запази в през следващата година.

- Каква е прогнозата Ви за представянето на парламентарните политически сили на евровота и местните избори през 2019 г.?
- Зависи кои ще бъдат новите политически играчи, какви ще бъдат политическите конфигурации, които ще се заявят за евроизборите. Трябва да имаме предвид, че евроизборите са тежки избори по две причини: липса на сериозна електорална мобилизация, която изважда основно твърдите електорални ядра, както и високият праг за влизане в европейския парламент. От сега можем да кажем, че битката на евроизборите ще бъде през призмата вот на доверие от страна на правителството и вот на недоверие от страна на опозицията. Ще следим и през следващата година данните, за да сме точни в прогнозите си. Относно местните избори – голямата трудност пред ГЕРБ ще бъдат местата, където ще има втори тур. В тези населени места можем да очакваме конфигурация всички срещу ГЕРБ. Но отново е необходимо да правим уточнението, че най-точни прогнози можем да дадем при изчистване на картината с политическите субекти, които ще се явяват на избори.

- От кои партии извън парламента можем да очакваме изненади през 2019 г.? Има ли почва за нови играчи?
- Почва за нови играчи почти винаги има. Въпросът е какви ще бъдат новите политически заявки. Нека припомним, че нови играчи бяха Бареков, Веселин Марешки, но не получиха много високи резултати - това е единият тип. Други политически играчи са Царя, Борисов - тези, които променят коренно ситуацията. Очакванията ми са, че на следващите избори, и заради естеството на изборите, новите политици ще бъдат от типа на Бареков, Марешки и т.н. Не очаквам големи изненади в това отношение.

В категории: Политика