Открити наскоро хиляди каменни артефакти в палеолитно находище в централен Тибет потвърждават тезата, че преди поне 30 000 години в този суров за живот район е имало хора, предава bulgarian.cri.cn.
По думите на Гао Син, ръководител на екипа археолози, който проучва находището „Нуа Деву“, разположено на 4600 метра надморска височина, то е най-старото подобно в Цинхай-тибетското плато, но все още не е било постоянно обиталище, а е използвано за добиването на каменен материал за различни оръдия на труда. Анализ на утайките в района показва силна ерозия, което означава, че климатът там е бил много по-топъл и влажен, позволявайки на хората да се връщат на платото многократно, за да използват литиевия материал и други ресурси и в крайна сметка да се установят там за постоянно, при това доста по-рано, отколкото се смяташе досега, смята Гао Син.
Прочетете още
- 18:00 От въпросите на Тина Ивайлова до Европейската прокуратура ВИДЕО
- 16:00 Пет жертви за няколко часа. И най-страшното е, че вече свикваме с това
- 17:00 Първа на промоциите се нареди водата: Ломчани май ще пазаруват с гумени ботуши СНИМКИ
- 18:45 Русинова след трагедията на АМ "Тракия": Днес убихме две деца с некомпетентност и безхаберие