Президентът Румен Радев наложи вето на промените в Изборния кодекс. Той призова и опозицията да се върне в Парламента при повторното разглеждане на промените в Изборния кодекс.

“Днес върнах за ново обсъждане в парламента Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Разразилите се спорове около преференциите потулиха други важни промени в закона, които ни отдалечават от честен и демократичен изборен процес. Промените не само лишават гражданите от възможността да гласуват преференциално за личности и привилегироват партийната воля над тази на избирателите. Промените не въвеждат критерии, по които да се определят секциите при поетапното въвеждане на машинното гласуване, а прагът от триста избиратели лишава малките населени места от правото да гласуват машинно.”, заяви Радев.

Той бе категоричен, че е неприемливо актове, свързани с изборния процес да остават необжалваеми. Така основно конституционно право, каквото е изборното право, остава без съдебна защита при нарушение. И подчерта, че въвеждането на спадащото мнозинство в работата на избирателните комисии ерозира политическия плурализъм, без който няма честни избори. Промените в подсъдността на работата и решенията на ЦИК не са в интерес на законността в изборния процес.

“Пакетът промени в Изборния кодекс отслабва механизмите за гарантиране на честни избори. В тази връзка налагам вето на посочените промени.”, каза президентът.

“Същевременно законодателят за пореден път отлага въвеждането на машинното гласуване, актуализацията на избирателните списъци и въвеждането на видеоконтрол при броенето на бюлетините. Тези действия издават отсъствие на воля за прозрачен и честен изборен процес.Особено тревожен е опитът на мнозинството да коригира собствените си грешки, заобикаляйки установения в Конституцията ред. През изминалата седмица едни и същи депутати с еднакво усърдие защитаваха две противоположни решения в рамките само на няколко дни. Подобно поведение руши вярата на българите в парламентаризма и издава опасно изкушение политическата целесъобразност да се реализира без оглед на Конституцията и законите. Хубаво е, че здравият разум възпря този опит, преди да се е реализирал.”, заяви държавният глава.

Реакциите след ветото на президента не закъсняха – от БСП отказват да се върнат в пленарната зала, а от ГЕРБ ще ревизират изборните правила, но след като отхвърлят ветото на Радев.

„Явно е, че президентът не е слушал изтъкнатия конституционалист, а вместо това се е доверил на млади юристи от парламентарната група на Коалиция БСП за България. Няма актове в изборния процес, които да не подлежат на обжалване”, каза Данаил Кирилов от ГЕРБ, цитирано от Нова теливизя.

„Чухме и призива на президента да се върнем в пленарната зала. Условията в момента не са изпълнени. ГЕРБ не само не са си взели поука за това какво се случи последната седмица и последните дни в парламента, а и готвят поредния парламентарен „цирк”, при който да жонглират с ветото и да избират от него това, което им харесва, и това, което не им харесва”, коментира Крум Зарков от БСП.

Въпреки позицията на ГЕРБ, партньорите им от ВМРО са готови да подкрепят ветото. Същите нагласи се чуха и от редиците на АТАКА.