Районната прокуратура във Враца предаде на съд бившия кмет на Галиче, Ценко Чоков. Той е обвинен в длъжностно престъпление.

Като кмет той изпълнявал законово регламентирани нотариални функции. Това включвало право да удостоверява подписи върху частни документи, които са едностранни актове и не подлежат на вписване, подписите и съдържанието на пълномощно по Закона за задълженията и договорите, както и верността на преписите и извлечения от документи и книжа.

Съдът увеличи присъдите на Ценко Чоков и сина му

Чоков бил също земеделски производител и собственик на животновъден обект. Сключвал множество договори за аренда и наем със собственици на земеделски земи в района на Галиче. Разполагал с техните лични данни и данните за собствеността им, а в качеството си на длъжностно лице имал достъп до националната база данни.

Дейността по отглеждането на животни се водела на името на жената, с която той живеел на семейни начала. Тя го упълномощила да я представлява пред всички органи във връзка с управлението на дейността.

Въпреки сигналите за заплахи, жената на Чоков не успя спечели Галиче

След изтичане на срокове по договорите за аренда на недвижими имоти Чоков решил да използва данните, които имал и да състави нови такива без знанието на собствениците им. За целта от тяхно име били изготвени 11 пълномощни, с които жена му била упълномощена да подписва договори. Полагането на подписите и ръкописното изписване на имената на упълномощителите било извършено от неустановени лица. Тези неистински частни документи били удостоверени от Чоков в качеството му на длъжностно лице, след което обвиняемата ги представила пред нотариус.

200 бона за свободата на Чоков. Пуснаха го, почва кампания за… градоначалник

Впоследствие съставените по този начин договори за аренда - без знанието и съгласието на собствениците на земеделските имоти, послужили като основание на обвиняемият да ги обработва и да ги заявява за подпомагане за срок от 10 години. Такива били "сключвани" и с починали лица, чиито наследници също не били информирани.

В хода на досъдебното производство са били назначени и изготвени съдебно-почеркови и технически експертизи. Според заключенията им, подписите и ръкописните текстове за упълномощител в пълномощните не са изпълнени от титулярите – лицата за които се отнасят, а чрез опит за тяхното имитиране.

Обвинението срещу Чоков е за документно престъпление.