Районната прокуратура в Смолян наблюдава досъдебно производство срещу лекар от Мадан, вписал недействителни ваксинации на четирима пациенти, съобщи пресцентърът на Апелативната прокуратура в Пловдив. Производството е по текст от Наказателния кодекс за компютърна измама.
Случаят с медика, фалшифицирал данни за извършени от него ваксинации срещу коронавирус, е разкрит, след като пациент се обърнал към друг лекар с искане за имунизиране. При справка в националния регистър се установило, че пациентът вече е "ваксиниран", и така е проследена измамата. Четирите "виртуални" ваксинации са вписани през април и май.
Според разпоредбите в компютърните дневници на РЗИ се отразяват не само имената на пациентите, но и тези на лекарите, поставили ваксината. Медиците получават по 10 лева възнаграждение за всяка поставена доза.
За случая от РЗИ - Смолян е бил подаден сигнал и полицията е извършила проверка. След постъпване на материалите в Районна прокуратура - Смолян, на 20 октомври 2021 г., е било образувано досъдебно производство за компютърна измама.
По делото се извършват активни действия по разследването, като при събиране на достатъчно доказателства за вината на конкретно лице в извършване на престъплението, незабавно ще бъде повдигнато обвинение.
Прочетете още
- 10:00 "Разполагах с под секунда": Камикадзе пое в насрещното на АМ Струма, едва не предизвика смъртоносно меле
- 11:00 В София: Маскиран открадна кутията за дарения на 5-годишно момиченце ВИДЕО
- 09:00 Градусите скачат, а с тях и рискът за колата: как да подготвим автомобила за екстремните жеги
- 11:15 Издъхна стопанинът на обесеното куче Костадин, друго куче лежи до него СНИМКИ