МВР за пореден отправи призив към възрастните хора да внимават на кого и как се доверяват при позвънявания на домашния им телефон.

Апелът на полицията идва на фона на зачестилите през тези дни ало измами – само за едно денонощие, на 7 октомври, в ОДМВР – Сливен са постъпили три жалби на граждани за опити да бъдат вкарани в схемите им.

В единият от случаите 74-годишна баба се е разделила с 1 600 лв, които оставила на предварително посочено от позвънилия й на домашния телефон мним полицейски комисар място – под пейка в един от градските паркове.

НЕ оказвайте съдействие на "служителите" на МВР!

Схемата за даване на пари, уж за нуждите на МВР, при залавянето на опасни бандити, действаше безотказно близо 3 години, припомнят криминалисти от Стара Загора.

Те припомнят, че в края на 2018 година жертва на подобна измама стана семейство пенсионери на по 69 и 71 години, които в рамките на две денонощия /на 6 и 7 декември/ на два пъти оставиха общо 77 600 лева.

От полицията допълват, че поставени на тясно, хората са склонни да действат прибързано, под влиянието на силните емоции. Същевременно, тази ситуация е "добра среда" за разгръщането на престъпните намерения на ало апашите, които в настоящата ситуация са озверени с липсата си на "доходи".

От МВР ни съветват как да се предпазим от недобронамерени лица:

Основното правило, от което всеки трябва да тръгне, е проверка на достоверността на информацията. Тя може да се окаже заблуждаваща и използвана с цел извършване на престъпление. От МВР съветват да не се дават пари по никакъв повод, а вместо това да се обадим на телефон 112.

Измамниците успешно използват желанието на хората да помагат на полицията, други ще се възползват от страха и несигурността около разпространението на коронавируса.

Всяко телефонно обаждане трябва да се разглежда с доза скептицизъм, ако дадена „организация“ или „институция“ подтикват да се дадат пари във връзка с разпространението на коронавируса.

Ало измамите могат да се случат по всяко време на денонощието – както докато сме вкъщи, така и докато сме на работа. Матрицата при телефонните измами е една - по телефона искат пари, но схемите са различни.

Част от универсалните примери са: полицията търси съдействие от вас при провеждане на операция за задържане на телефонни измамници; обаждане от непознат, който се представя за лекар, твърди, че Ваш близък или роднина е заразен с коронавирус и е необходимо да платите определена сума за неговото лечение; плащане на пари за освобождаване на колетна пратка, съдържаща лекарства, ваксини, отвари и други за лечение на коронавирус инфекция или медицински предпазни средства като маски, ръкавици и т.н.

Даване на капаро за закупуване на лекарства, ваксини срещу коронавирус, медицински предпазни средства и други на по-изгодни цени също влизат в това полезрение.

От МВР настойчиво призовават да не се доверяваме на мними обаждания от непознати или такива, представящи се за полицаи или лекари и отбелязват, че към момента в световен мащаб все още няма ваксини, таблетки, отвари, лосиони или други продукти с рецепта или без рецепта, за "излекуване" от COVID-19 – онлайн или в магазин.

В случай на посещение на домашния адрес от непознати, независимо дали са облечени в защитни медицински облекла, изисквайте задължителна легитимация за удостоверяване на принадлежността им към органите на МВР или здравните власти, съветват още от полицията.