Разследващите са открили различни рисунки в кемпера под връх Околчица, където бяха намерени телата на Ивайло Калушев, 22-годишния Николай Златков и 15-годишния Александър Макулев. Това разкриха пред GlasNews.bg източници, запознати с хода на разследването.

По информация на GlasNews.bg от наши източници, най-вероятно част от рисунките са направени именно от 15-годишния Александър. На една от тях имало надпис: „Страх ме е“, а до текста било нарисувано зелено дърво с листа. Експерти ще изследват почерка и мастилото, за да установят авторството и времето на създаване.

Както вече GlasNews.bg съобщи, че от съдебномедицинските експертизи, първо е бил прострелян 15-годишният Александър Макулев, след него – 22-годишният Николай Златков, а последен е бил Ивайло Калушев, който се е самоубил с един изстрел.
 
Открити са три гилзи и три проектила. Данните сочат, че изстрелите са произведени с револвер „Колт“, законно притежаван от Калушев. В кемпера е намерен и пистолет „Глок“, също регистриран на негово име.

Разследващи разкриха: Първо е застрелян 15-годишният Алекс, след него Николай, последен – Калушев

Документите не лъжат: Как е регистрирано НПО-то на Ивайло Калушев



Александър е открит в клекнало положение, прострелян в главата.

Телефоните вече са отключени – започна пълна дигитална проверка

Телефонът на Ивайло Калушев – известен с прякора „Мексиканеца“ – вече е бил отворен от разследващите, научи GlasNews от свои източници.

При първоначалния дигитален оглед са открити множество изображения и видеоклипове, както и литература на сексуална тематика, включително писмени бележки, свързани с „духовно пречистване и извисяване чрез сексуални практики“.

По информация на източниците на GlasNews.bg са установени и чат кореспонденции между Калушев, Николай Златков и 15-годишния Александър. Налични са запазени разговори, датиращи от дни преди трагедията в района на хижа „Петрохан“.

Към този момент, според експерти, в комуникацията не е открито съдържание, което да дава основание за криминално преследване спрямо детето.

Нова следа? Издирваният Николай Златков изтри своя профил в Instagram СНИМКИ



GlasNews.bg научи още, че мобилните телефони на 15-годишния Александър и на Николай Златков също вече са отключени чрез съдебно-техническа експертиза. В момента се извършва:

- пълен анализ на комуникационната история (входящи и изходящи обаждания);

- преглед на текстови съобщения и чат кореспонденция в различни приложения;

- извличане на метаданни и времеви линии на активността;

- анализ на мултимедийно съдържание;

- проверка на локационни данни и дигитални следи.

Телефоните на всички останали лица, свързани със случая, също са иззети и подложени на детайлен криминалистичен анализ.

Развитието идва на фона на продължаващите огледи на района около хижа „Петрохан“ и под връх Околчица. При предишните действия на 10 февруари 2026 г. бяха открити материали с религиозна насоченост, както и литература на сексуална тематика, включително бележки за „духовно пречистване и извисяване чрез сексуални практики“.

По случая текат множество експертизи – съдебномедицински, психологически и криминалистични анализи на оръжията, електронните устройства и останалите доказателства.

По-рано GlasNews.bg първо съобщи, че аутопсията на Калушев е готова – информация, която малко по-късно беше потвърдена официално от прокуратурата.

Разследването обхваща и финансовите и административните дейности на неправителствената организация на Калушев – „Национална агенция за контрол на защитените територии“. Предстои материалите да бъдат изпратени по компетентност за проверка на евентуални нарушения.

Разследването по случая „Петрохан“ остава активно.