Съединените щати затегнаха визовия режим за туристите от 38 държави, 30 от които европейски. Мярката, която бе предприета след терористичните атаки в Париж миналия месец, се съдържа в закона за бюджета за догодина, приет от Конгреса на САЩ и подписан от президента Барак Обама вчера, предаде Франс прес.
Туристите от тези 38 развити страни няма да имат право да влизат в Съединените щати без виза, ако са били наскоро в Ирак, Сирия, Иран или Судан. Мярката е част от отговора на правителството на САЩ на терористичната заплаха. На теория извършителите на атаките в Париж - предимно френски и белгийски граждани - са можели да вземат самолета за Съединените щати безпрепятствено.
Постоянният представител на ЕС в САЩ Дейвид О'Съливан заплаши с ответни реципрочни мерки. Той настоя петте страни членки на Европейския съюз, които не част от американската програма за безвизов режим, да бъдат включени в нея.
Сред тези държави е и България. Останалите четири са Румъния, Хърватия, Кипър и Полша. (БТА)
Прочетете още
- 09:00 Истината, която не влиза в ефир: защо телевизиите мълчат за Каблешково
- 14:00 Жители на Малиново събират средства за ремонт на храм от XIX век
- 12:00 От нож към лютив спрей: училището вече не е място за знания, а за самоотбрана
- 16:02 Нова версия за разстреляния питбул: Стопанинът му се разминава на косъм от куршумите СНИМКИ