Текат последните минути на 46-тото Народно събрание. Бавно, драматично и с обрати - почти като в сапунен сериал.
Всъщност филмово, от жанр в жанр, прескачаше действието в законодателния орган през всички дни на краткото му съществуване - дотам, че вместо политически речи с аргументи, в пленарната зала звучаха примери от филми като турския сериал "Листопад", екшъна "Лице назаем", романтичната комедия "Булката беглец" и анимацията от 80-те години на миналия век "Джейми и вълшебното фенерче". Една вече досадна сапунка, от която българският народ изгледа 55 епизода, коментира "24 часа".
До четвъртък, когато президентът ще разпусне третото поред за годината Народно събрание, дните му ще станат 57, от които само 27 пленарни заседания. И нито един закон! Ако не броим актуализациите на бюджета и напъна в последния момент да се отсрамят, като вземат от главния прокурор бюрото по защита на свидетелите - все пак под знамето "Всички срещу Гешев" (освен срещу ГЕРБ), протестните партии стигнаха до преговори за управление. Провалени преговори.
Любови и омрази, събирания и раздели, приятелства и предателства, злостни обиди - от всичко имаше между тези парламентаристи. Но не и ефективна работа за избирателя. Така, макар да работи малко по-дълго в сравнение с предшественика си, 46-ият парламент ще остане в историята със същата непродуктивност.
В месеците, в които в Европа се говори за зелената сделка, когато всички държави вземат мерки за предстоящите тежка зима и 4-а COVID пандемия, България още не е внесла своя план за възстановяване, по който трябва да получи финансова помощ от ЕС. Служебното правителство не иска да го изпрати без санкция на парламента, но на депутатите пак не им остана време за него.
По принцип парламентът е мястото за бурни спорове, политически противопоставяния, пламенни слова. Разделенията са обичайно нещо, такъв е замисълът на този орган - там да се прокарват и изчистват позиции, а в спора да се раждат разумните решения за държавата. Е, историята ни познава и парламенти, в които се е стигало почти до бой, както 38-ото НС, в което социалистът Илия Баташки развя в пленарната зала черен флаг срещу даването на въздушен коридор на НАТО за бомбардировките над Сърбия. Но действията му бяха от принципната позиция по онова време на БСП срещу Алианса.
Рядко се е стигало до такива грозни и лични обиди, както в настоящото НС. Не като изключения, а като ежедневна практика. Болонки, лицемери, лъжци, шавливи булки, мъжки шаферки, маймуни, изплискани легени...
"Психиатрия, останала без лекарства", описа положението журналистът и ляв депутат Александър Симов.
Ако политиката бе шоу, то сценаристите на Слави определено щяха да са заслужили заплатите си. Впрочем и тези депутати отказаха да намалят възнаграждението си, което приближава 10-те бона.
Партиите на протеста показаха, че не могат да постигнат единомислие по нито една тема, защото очевидно още от старта на 46-ия парламент всички имаха едно наум, че се задават третите поред избори за годината.
Отстрани погледнати, партиите на протеста бяха с краката в кълчища - колкото повече се въртят, толкова повече се оплитат. А по-опитните политически играчи просто им залагаха капани и гледаха сеир. Този сюжет доби популярност като сватбарски - вбесени, новите възвестиха годеж между “старите” булки БСП, ДПС и ГЕРБ. Три дни и десетки часове дебати с многобройни прекъсвания им бяха необходими, за да се стигне до някакво решение по въпроса за пенсиите например.
Че и този парламент няма да има воля да приеме нито една истинска законодателна промяна, всъщност си пролича веднага. Да, още в първия ден в деловодството заваляха закони на килограм, за да се отчетат партиите, че са ги внесли. Но цял месец депутатите не сформираха нито една постоянна парламентарна комисии, която да започне работа по внесените предложения и те да влязат за обсъждане в пленарната зала. Улисани в пазарлъка за правителство, не намериха време да се разберат за комисиите. А може би просто липсваше желание да се свърши нещо реално предвид публичната тайна, че не могат да се разберат по нито една от темите.
За да не кажат обаче хората, че депутатите не работят, програмата им бе запълнена до дупка... с изслушвания на служебните министри, които, естествено, не родиха нищо съществено и се превърнаха в поредната арена за предизборни битки.
Само три истински решения гласува този парламент извън административните за работата на НС и тези за създаването на комисии. С едното отмени лятната си ваканция, а с другото насрочи датата на президентските избори.