Медицинският експертен съвет към Министерски съвет прекратява дейност. Това заяви председателят на органа проф. Коста Костов пред Дарик радио. Информацията потвърдиха други членове на съвета. Той беше създаден преди две седмици, за да помага на медиците ни в лечението на пациенти с COVID-19.
За това време те изготвиха комплексен документ, който да служи за наръчник. Причината да спре дейността на съвета от експерти е, че ангажиментите им вече са приключили. До разпускането на съвета се стигна след серия от остри сблъсъци с членовете на националния щаб.
Ето защо разпуснаха Медицинския съвет
Още със сформирането си някои членове на съвета и най-вече доц. Мангъров, започнаха да настояват за бързи тестове, които щели да покажат дали вече е придобит т.нар "стаден имунитет". Шефът на Националния кризисен щаб ген. Венцислав Мутафийски категорично отхвърли тези настоявания и заяви, че няма да позволи търгаши да подвеждат държавата за закупуване на тестове, които не са точни.
За бързите тестове бе взето компромисно решение - масово тестване да се прави в края на епидемията и то когато се появят доказано верни тестове. Последва обаче нов остър сблъсък - по цялостната стратегия на щаба около мерките и отлагането на пика. Д-р Атанас Мангъров от съвета настоява да се върви към изграждане на колективен имунитет чрез облекчаване на мерките.
Медицинският съвет е създаден с решение на МС, още няма данни то да е отменено. Членовете на съвета са готови и занапред да помагат, уверява проф. Коста Костов.