Един месец след решението ЕС за присъединяване на България към Еврозоната, трябва да започне двойното обозначаване на цените на стоки и услуги в лева и евро, като това ще продължи 12 месеца след фактическото му въвеждане. А един месец след въвеждане на еврото, двете валути ще съжителстват заедно, след което ще преминем само към евро. Процесът по въвеждане на еврото разясни зам.-министърът на икономиката Николай Павлов.

"Един месец е периодът на съжителство на цените, добрата практика сочи, че това е удачният период, в който ще имаме в джобовете си две различи валути и това може да създава известни трудности. Това е разумният период и през него ще може да заплащаме в лева и в евро, но както е дадено в закона, се предполага рестото да бъде изцяло в евро. Естествено има изключения тогава, когато търговецът няма достатъчна наличност, би могло да се случи да върне в лева", посочи още Павлов пред Bulgaria ON AIR.

Курсът е фиксиран

Обменният курс е ясен, фиксиран и неотменим - 1.95583 - увери зам.-министърът.

"Това решение е съгласувано и прието това да е обменният курс. Няма риск. Затова сме сигурни, че това ще е курсът, в който парите, с които разполагаме всички ние, ще бъдат превалутирани. Спрямо този курс ще бъдат преизчислени и всички цени. Няма да има възможност за фриволно боравене с числата, това е курсът, спрямо който всички цени и нашите сметки в банките ще преминат от лева в евро", категоричен беше Павлов.

Кой е един от тънките моменти

Той коментира и опасенията, че цените може да бъдат закръглени нагоре.

"Един от тънките моменти, един от рисковете е изкушаване, импулс на търговците, да речем, които да закръглят цените нагоре, а в закона ясно е казано как се случва то, познаваме правилото", посочи той.

И разкри как е разпределена отговорността за контрола: "Отговорност на КЗП ще е да следи за правилното обозначаване и превалутиране на цените от лева в евро. КФН пък ще отговаря за съблюдаване на финансовия сектор, застрахователните услуги, НАП пък ще следи за правилното обозначаване на новата валута във фискалните бонове и за неправомерно увеличение на цените, което не е свързано с оправдани икономически фактори в този период".

Относно очакваните икономически ползи той обобщи: "Въвеждането на една нова валута сама по себе си не прави като с магическа пръчка така, че да станем по-богати, нашата икономика да стане по-силна и да произвежда повече. Но със сигурност въвеждане на еврото е един солиден фактор това да се случи."   

Снимка: iStock