Служебният премиер Стефан Янев коментира масовото тестване на децата в училищата.

"Днес са пристигнали достатъчно количества, за училищата в цялата страна. Ето защо от другата седмица всички учебни заведения ще могат да отворят врати за най-малките ученици, чийто родители са дали съгласие за тестването им. Другата седмица се очаква да пристигнат още тестове, така че да може в клас да се върнат и учениците от 5-и до 8-и клас", обяви той.

Училищата в 11 области получават щадящи тестове. Днес пътуват

"Данните от МОН показват намаляване на заразяването на деца. Когато те са достатъчно малко и пандемията в национален план е на ниско ниво, тези мерки ще бъдат отменени. Локдаунът, кратък или дълъг, е по-лошият вариант за мерки от зелените сертификати. От началото на служебния кабинет сме казали, че не искаме да затваряме държавата. Локдаунът освен че може да докара фалити, се отразява и на психологическо ниво и навсякъде е крайна мярка. Надяваме се и го виждаме в последните данни, че мерките дават резултат и вече оздравелите са повече от новозаразените. Трябва да имаме обществено разбиране, че сме потенциални получатели или донори на заразяване и трябва да сме отговорни", каза още Янев.

ЦИК е сигнализирала главния прокурор за новите машини

"Електронните ключове са заредени контролирано на определен брой машини. Няма как други машини и флашки да се ползват на вота. На страницата на ЦИК сме готови да публикуваме серийните номера на всички машини и всеки да може да провери дали машината в секцията отговаря, добави той. - Цялото говорене за допълнителни машини, които биват откривани, е спекулация, чиято цел е да демотивира гражданите да гласуват. Това са втори поредни избори с масово гласуване с машини. Нека видим опита от 11 юли - тогава нямаше проблеми и съмнения в честността на вота. Защо сега мислим, че ще е различно?", попита премиерът.

Според него определени партийни интереси искат да внушават, че машинното гласуване може да се манипулира и така да дискредитират самото гласуване. Янев призова партиите да са по-обрани в говоренето за машините и изборите.

"Сигналите за купуване на гласове ги виждаме ежедневно, включително в медиите с акциите, които се провеждат. Вътрешният министър Бойко Рашков е един от хората, които говори в публичното пространство. Неговото говорене може да е остро и прекалено, да се определи като компромати. Но дали е така, или не, нека преценяват хората. Целта е да се намали до минимум купеният вот", каза още служебният премиер.

МОН получи тестове за учениците в още четири области

Стефан Янев обяви, че ще гласува, но отказа да даде прогноза кой ще спечели изборите: "Гражданите трябва да определят как искат да бъдат управлявани и как са били управлявани. С избора си определяме управлението. Да се надяваме, че ще бъде намерен правилен баланс и следващият парламент да излъчи мнозинство за кабинет".

Относно миграционният натиск по границите Янев каза, че е сравнително постоянен в последните месец-месец и половина.

"От лятото взехме необходимите мерки да защитим границите си от мигрантска вълна. Между мигрантите също има заразени с коронавирус, въпреки е повечето са здрави. И в момента има съвместна операция на МВР и армията, около 350 военни са на границата и помагат в патрули и възстановяване на преградното съоръжение", каза още Янев.

Процедурата за нов бюджет изостава, но служебното правителство подготвя рамката и след изборите този проект ще бъде внесен в парламента.

"Това, което ще предложим, ще е консевративно, но отворено като възможности, за да определят партиите в НС приоритетите и балансите на бюджета. Две са основните направления на служебния кабинет - да се подпомага бизнесът и икономическата активност на гражданите и да има социални мерки както на работещите, така и за пенсионери. Предполагам този тип мислене ще е и в новия бюджет", разкри Янев намеренията на кабинета.

"Ще предложим в проекта за бюджет реален бюджет за АПИ и пътища. В предни години се е залагала една сума 400-500 милиона лева, която не е достатъчна за текущите ремонти в рамките на годината. Нужните средства за поддържане са около 1,5-2 милиарда лева. Досега практиката е била да се заложат 1/3 от парите, а другите с постановления на МС са се раздавали по един начин, който достатъчно подробно бе обяснен от министерството на регионалното развитие - инхаус процедури, строежа на магистрала "Хемус", каза още той.

"Новите заеми са част от държавния бюджет и не служебният кабинет е измислил, че трябва да го взема. Одобрено е от 44-ия парламент", отговори премиерът.

"Имаме статистика в последните 6 месеца, че над 500 млн. лева са инвестициите в България с над 1500 нови работни места. И тези инвестиции са предимно извън столицата и тенденцията е добра", каза още Стефан Янев.