Днес КПКОНПИ пубрикува имотните декларации на голяма част от българските управленци. Сред тях са и тези, декларирани от Асен Василев и Кирил Петков.
Премиерът Кирил Петков е декларирал при встъпването си във властта в края на миналата година два относително малки банкови влога, един апартамент от 83 квадрата в столицата, на който обаче не е собственик, и два семейни автомобила – Лексус и Мини купър. Той обаче е изцяло собственик на сладкарницата на съпругата си Линда, а има и дялове в две фирми – „Скиноа“ ООД и „Верита“ ООД. Това показват публикуваните преди малко от КПКОНПИ имуществени декларации на лицата заемащи публични длъжности.
Кирил Петков има два доларови влога – единият е с 50 хиляди, а другият – със 70 хиляди долара. Има и банков депозит с 20 хиляди лева в него. Не е давал заеми, нито ползва кредит.
През 2020 г. премиерът – тогава предприемач, е приел да живее в апартамент от 83 квадрата в столицата, който обаче не е негова собственост, пише в декларацията. Не е ясно чия е.
Но двата семейни автомобила – Лексус и Мини купър, са обща съпружеска собственост с Линда Петкова.
Кирил Петков се оказва и изцяло собственик на „Сладкарницата на Линда“ – малко заведение на столичната улица „Сан Стефано“, което се ръководи от съпругата му.
При встъпването му в длъжност той е имал дялове в две фирми – „Скиноа“ ООД и „Верита“ ООД. Първата е фирма, която се занимава със софтуер, маркетинг и други дейности, регистрирана в квартал „Бъкстон“ в столицата. Според Търговския регистър обаче още на 14 май м.г., когато стана служебен финансов министър, той е прехвърлил дела си от 6700 лв. в учредителния капитал на фирмата на един от съдружниците си Мартин Драгулев. Кирил Петков е споменал това участие, защото имуществената декларация се отнася за цялата 2021 г.
Няколко дни по-рано е направил същото и с дела си във фирмата „Верита“ ООД, където част от съдружниците му съвпадат с тези от другата фирма.
Освен това през 2021 г. Кирил Петков е бил член на съвета на директорите и изпълнителен директор на „Провиотик“ АД, управител на „Майкъл Кирил“ ООД, и член на ръководствата на неправителствени организации – сдружение „Да запазим Корал“ и на Фондация "Център за икономически стратегии и конкурентоспособност".
Асен Василев притежава единствено малък апартамент от 54 квадрата в столицата, който е придобил през 2016 г. срещу 58 хиляди лева и влог със 66 060 лв. в него. Това показва встъпителната му имуществена декларации, публикувана от КПКОНПИ днес.
Не е декларирал коли, земеделски земи или заеми.
До 7 май м.г., т.е. около назначаването му за служебен министър на финансите, Асен Василев е бил едноличен собственик на капитала на „СТВ Консълтинг“ ЕООД и управител на дружеството. На тази дата той е продал собствеността си на Марио Сотиров срещу сума, която не е упомената в протокола.
От документа се вижда, че всъщност постоянният адрес по лична карта на Асен Василев е в Хасково.
Според декларацията на Асен Василев на същата дата – 7 май м.г., той е продал на същия Марио Сотиров и собствеността си във фирмата „Пробитас“ ЕООД. Асен Василев е споменал в декларацията си, че притежава и 100% от „Акселберт“ ЕООД, но фирма с такова име не може да бъде открита в Търговския регистър.