Какви са възможните комбинации в новия парламент, за да се състави правителство?
ГЕРБ преживя юлския сценарии - отреждаха й да е първа политическа сила, но още със затварянето на секциите стана ясно, че я изпреварва "Продължаваме промяната", която очевидно изсмука електората на останалите т.нар. партии на протеста.
След поредния паритет, отреден от избирателите, нито един от лагерите няма хора за правителство сам, а математически за мнозинство трябват поне три партии, най-добре - четири.
Така 3 се очертават основните варианти за съставяне на редовен кабинет в 47-ия парламент. След провала в предходните два, повече от половин година служебно управление и трети избори за 7 месеца сега се очаква партиите да са по-сговорчиви, а червените им линии - по-тънки.
Каквито и да са възможните комбинации, отсега е ясно, че кабинет без гласове и от БСП май няма как да мине. Въпреки огорчението, че се борят за третото място и реална е възможноста да го загубят от ДПС социалистите все пак държат развръзката.
Ето и вариантите:
1. "Продължаваме промяната" + "Демократична България" + "Има такъв народ", с подкрепа от БСП
Каквито и заклинания да правеше в кампанията, че сам той ще е 121-ият депутат от "коалицията на почтените" в новия парламент, Кирил Петков не позна съвсем. ПП взимат повече, отколкото им даваха през цялата кампания, и най-вероятно ще имат към 70 депутати.
ДБ е най-сигурният им партньор. Според Христо Иванов мандатоносителят “Продължаваме промяната” ще трябва да даде формулата и да потърси подкрепа за нея.
“Ние сме отворени, нашите позиции са ясни, но те ще трябва да определят как започва усилието”, коментира той в изборната нощ. Заедно двете формации обаче събират крайно недостатъчните 86-88 манадата. Така ще им е необходима подкрепата на ИТН.
Снощи Слави Трифонов обяви, че се е смирил и ще направи всичко, за да има правителство, в което ПП и ДБ “по смисъла на идеите, намеренията и програмите” са естествен съюзник.
ИТН обаче свалят тежестта си и така общо трите формации по прогнозни данни ще съберат малко над 110. Затова и при този вариант ще е нужно рамо от БСП - по-реалистичен сценарий е от това червените да играят с Борисов, след като в предходния парламент левицата направи всичко възможно да сближи позиции с ИТН и ДБ по определени теми и държи на тезата, че този път кабинет трябва да се излъчи.
Кирил Петков декларира снощи, че сяда на масата за преговори, благодари на всички повярвали му и ще “вкараме и душа, и сърце България да има редовно коалиционно правителство и да започне да решава проблемите си”.
2. Правителство на малцинството - "Продължаваме промяната" и "Демократична България" с подкрепа от ИТН, евентуално ГЕРБ и/или БСП
Екзотичен, но не и изключен вариант в името на това час по-скоро редовна власт да започне да решава кризите - ковид, икономическа...
3. ГЕРБ + ДПС с подкрепа от БСП
Лидерът Бойко Борисов вече заяви, че неговите естествени партньори са “Продължаваме промяната” и “Демократична България”.
В същото време обеща, че ще направи всичко по силите си да спре “промяна” като сегашната, прокарвана от служебния кабинет.
Така или иначе Кирил Петков и Христо Иванов категорично отказват всякакво сътрудничество с бившите управляващи, с чието “изчегъртване” са се заели. Затова за ГЕРБ остава да направи кабинет тип коалиция по германски, или “партиите на статуквото” с ДПС. Но това не е достатъчно, защото въпреки пълната мобилизация на ДПС сборът остава под 100. Така на Борисов ще му е нужна подкрепата на БСП.
“Ние нееднократно сме заявявали, че с ГЕРБ и с ДПС няма да направим коалиция. Това, което е ясно от резултата, е, че без БСП правителство не може да има”, каза късно в неделя Георги Свиленски.
Според други социалисти обаче, макар и почти изключена, подобна подкрепа не е напълно невероятна, защото една от основните тези на левицата в кампанията бе, че е важно да има редовно правителство, което да приеме бюджет и да даде сигурност и спокойствие на хората през зимата. И ако промяната с първия мандат не се състои, аргументът ще е да спасяваме държава, вместо отново да я обричаме на безвремие.
Има и чисто хипотетична възможност заедно с БСП в такава формула да влязат и новите парламентарни играчи - проруските левеещи патриоти от “Възраждане”, ако не изпаднат след преброяване на вота от чужбина.