Майката на убития в Цалапица Митко Димитров обвинява институциите в тежки пропуски по разследването за убийството на сина й. След проведения протест в Пловдив миналата седмица, Атанаска Бакалова, заяви, че ще продължи протестите и няма да се откаже от търсенето на справедливост за сина си. Повод за напрежението стана възстановяването на поста на бившия директор на ОДМВР-Пловдив Васил Костадинов, което според нея е недопустимо на фона на пропуските в разследването.

„Изобщо няма да спра. Продължавам борбата. Не съм съгласна този човек да бъде върнат в МВР. Васил Костадинов няма място в системата на МВР“, каза в интервю пред Тина Ивайлова - Атанска Бакалова. Тя припомни, че според информация, която е получила на среща в Министерството на вътрешните работи от тогавашния министър Калин Стоянов, именно нареждане за телефонно обаждане до работодателя на заподозрения Рангел Бизюрев е довело до това той да бъде предупреден и да се укрие в чужбина. Интервюто с Атанаска Бакалова може да гледате във видеото.

ВИДЕО 

„Тогава ми беше казано от министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, че Васил Костадинов е наредил обаждане до работодателя на Рангел Бизюрев. На 7-ми август бях в Министерството на вътрешните работи. В кабинета бяха Калин Стоянов - министър на вътрешните работи, бяха Живко Коцев - главен секретар на МВР, Атанас Илков - шеф на ГДНП и Васил Кръстев, който беше тогава отговарящ за кабинета на Калин Стоянов. Аз бях с бащата на Митко в министерството. Тогава аз показах прехвърлен автомобил, талон от прехвърлен автомобил, тъй като имах информация, че бащата на близнаците на дата 20 юли е прехвърлил автомобил на един от близнаците. Този талон като доказателство аз занесох в София, в министерството. Той е прехвърлил автомобила, за да могат да избягат в Турция. Оказа се, че и автомобилът е прехвърлен и международни паспорти са били изкарани. Тръгнали са и те да бягат и затова са заловени в Приморско. Тогава попитах Калин Стоянов: кой се е обадил на работодателя на Рангел Бизюрев? Тогава той ми каза, че Васил Костадинов е наредил обаждане на работодателя на Рангел Бизюрев. И така Рангел Бизюрев се укри. Четири месеца търсихме лицето Рангел Бизюрев. Четири месеца чакахме да бъде екстрадиран. Почти година. Заради едно телефонно обаждане. Така ли действа един ръководител на МВР? Да предупреждава работодателите на един престъпник? И лицето да се укрива? Благодарение на некадърното разследване. И този човек сега иска да бъде възстановен на поста.“

Според Бакалова първоначалните действия на разследващите са били ключови и именно там са допуснати най-сериозните пропуски.

„След подаване на сигнала първите 24 часа са най-важни. Ние имахме 48 часа до заминаването на Рангел Бизюрев. Ако бяха си свършили работата и го бяха задържали, много неща щяха да бъдат различни“, каза Бакалова.

Тя твърди, че част от важните доказателства са били събрани от самите близки на Митко, а не от разследващите органи.

„Никой не отиде два месеца да свали записи от камери. Аз отидох и свалих записи с протоколи. Ако не бяхме занесли всичко, нямаше да има и защитен свидетел“, заяви тя.

Майката на Митко изрази и сериозни съмнения около информацията, която съпругата на Васил Костадинов е публикувала в социалните мрежи.

„Много интересно откъде съпругата на Васил Костадинов има такава информация. Тя ли е шеф на МВР или той? Аз една година не получавах никаква информация, а тя е запозната с всичко“, каза Бакалова.

Тя посочи, че по случая вече е подаден сигнал до прокуратурата за проверка.Бакалова отправи и критики към прокуратурата за повдигнатите обвинения срещу близнаците Динкови.

„Две години и осем месеца казвам, че не съм съгласна с обвинението срещу тях. Те са осъдени за укривателство, а не като съучастници. А те участват в извозването на тялото, копаят, сменят си показанията“, заяви тя.

Според нея заради пропуските в разследването и повдигнатите обвинения истината за убийството все още не е напълно изяснена.

„От това разследване не става ясно кой уби Митко. Рангел до днес твърди, че не е удрял Митко в лицето“, каза Бакалова.

Атанаска Бакалова обяви още, че е отказала среща с настоящия министър на вътрешните работи, защото вече е участвала в множество срещи, които не са довели до резултат.

„Аз много пъти ходих на срещи. Слушах лъжи, лъжи, лъжи. Аз не искам лъжи. Искам хора, които си вършат работата“, каза тя.

Според нея системата е показала, че не защитава жертвите.

„Митко е работил за заплатите на полиция, прокуратура и съд. Както и аз съм плащала данъците си. А когато поисках те да си свършат работата, нито една институция не го направи качествено“, заяви тя.

Атанаска Бакалова отново призова за протест пред Министерството на вътрешните работи и заяви, че няма да се откаже от каузата си.

„Няма да спра, докато не получа справедливост за детето си! Ако във вас има съвест и морал, махнете този човек от МВР. Такива хора не трябват на системата“!

Следващият протест е насрочен за сряда - 11.03.2026 г. от 18:00 часа пред Министерството на вътрешните работи. 

Очаквайте цялото интервю скоро.

Хронологията на едно жестоко убийство ВИДЕО

Укриватели или съучастници? Хронологията на едно жестоко убийство ВИДЕО

Експертизата, която не се случи: Какво не видяха експертите?

Ето експертизата по случая „Цалапица", за която прокуратурата си затвори очите

Има много разминавания в показанията, съдействахме на разследването