България се класира за финала на Евро 2024 за девойки до 18 години.

Съставът, воден от Антонина Зетова, постигна драматична победа в полуфиналната битка срещу Италия с 3:2 гейма (25:20, 23:25, 25:20, 17:25, 18:16). Българките на два пъти повеждаха с резултата, но Италия изравни до 2:2 гейма и стигна до мачбол при 14:11 в тайбрека. Младите "лъвици" спасиха 3 мачбола и изравниха резултата при 14:14, а след това успяха да отразят още една възможност на своите съпернички за затваряне на мача, преди да стигнат до успеха с 18:16. Победната точка в мача за България реализира Дарина Нанева.

Младите ни "лъвици" бяха подкрепяни от колоритни български фенове на трибуните, а голям трикольор бе разположен в един от секторите в залата, пише topsport.bg. Двубоят изгледа и президентът на БФВолейбол Любо Ганев.

Веднага след последната точка Тони Зетова падна на земята и вдигна победоносно ръце.

Така утре на финала в 19,00 часа България излиза в битка за златото на Евро 2024 в Алба Блаж (Румъния) срещу победителя от втория полуфинал Полша - Белгия.

Най-резултатна за България стана Деница Ангелова с 19 точки (6 блока!, 3 аса и 48% ефективност в атака - +16) за победата. Никол Окоро, Калина Венева и Вяра Парапунова добавиха по 12 точки за успеха.

За Италия Лудовика Тозини заби страхотните 28 точки (2 блока, 1 ас, 49% ефективност в атака и 37% позитивно посрещане - +19), а Мартина Сузио реализира 20 точло (1 ас, 56% ефективност в атака и 52% позитивно посрещане - +11), но и това не помогна за победа.

На финала в Алба Блаж (Румъния) България ще срещне победиталя от втория полуфинал, който противопоставя тимовета на Полша и Белгия.