Националния отбор на Англия победи отбора на Нидерландия с 2:1 на 1/2-финалите на Европейското първенство. Мачът се игра  на BVB Stadium Dortmund в едноименния град. В първата минута на добавеното време Коул Палмър с чудесен пас намери Оли Уоткинс в наказателното поле. Нападателят беше с гръб към вратата, обърна се и от малък ъгъл нанесе силен удар към далечния ъгъл, като топката премина между краката на Стефан Де Фрай и се озова в мрежата.

Халфът Хави Симонс откри резултата в полуфиналната среща. Той отне топката от съперник в английската половина на терена, излезе напред и стреля мощно от 20 метра.

През първото полувреме англичаните имаха предимство, владееха повече топката, но имаше приблизително равен брой опасни епизоди пред вратата на двата отбора. Английският треньор Гарет Саутгейт премина към игра със задна четворка, като Кайл Уокър играеше по-дефанзивно, което даде свобода на Букайо Сака да маневрира отпред.

Гари Кейн изравни за англичаните, той реализира дузпата, която сам си спечели.

През второто полувреме Нидерландия комбинираше добре и създаде опасни положения край вратата на "трите лъва". 20 минути преди края на редовното време Саймънс можеше да вкара дубъл, но ударът, рикоширан от тревата, се оказа слаб - и английският вратар се справи с него.

В 78-ата минута Букайо Сака се разписа след пас на Уокър, но реферът отсъди засада.

Все пак Оли Уоткинс вкара победния гол в 90-ата минута, стреляйки в далечния ъгъл.

Отборът на "Трите лъва" се смяташе за фаворит на мача. Коефициентът за победа на тима на Гарет Саутгейт беше 2.76.

Нидерландия започна плейофната фаза с уверена победа в мача срещу Румъния - 3:0. На четвъртфиналите "оранжевите" спечелиха волева победа над Турция. Головете отбелязаха Де Врий и Мулдур (автогол).

Англия игра две продължения в плейофните си мачове. Отначало те бяха по-силни от словашкия отбор (Белингам и Кейн отбелязаха). В 1/4 имаше дузпи срещу Швейцария. 5 точни удара и едно спасяване на Пикфор им позволиха да продължат напред.