Иван Петков Димов, родом от град Сопот, е европейски шампион по вдигане на тежести в категория до 61 кг.

Димов спечели второ злато за България на Европейското по щанги в Тирана, а Габриел Маринов завоюва бронзов медал в категория до 61 кг.

Щангистът Иван Димов завърши с двубой от 286 килограма, след като постигна 135 кг в изхвърлянето и 151 кг в изтласкването. Той грабна и малкия златен медал в първото движение. Втори е Симон Брандхубер (Германия) с двубой от 286 кг (134+152).

"Аз съм най-щастливият баща. Гордея се с теб сине!", написа бащата на Иван в социалните мрежи веднага след победата.

На миналогодишното европейско в Москва българският отбор грабна 7 отличия в двубоя. Шампиони станаха Ангел Русев (кат. до 55 кг), Стилян Гроздев (кат. до 61 кг) и Надежда Мей-Нгуен (кат. до 45 кг). За сребърни медали се пребориха Карлос Насар (кат. до 81 кг), Христо Христов (кат. до 109 кг) и Ивана Петрова (кат. до 45), а с бронз остана Валентин Генчев (кат. до 67 кг). С отличия тогава се окичиха и Дейвид Фишеров (кат. до 102 кг), който достигна до сребро в изтласкването и Божидар Андреев – бронз в изхвърлянето при 73-килограмовите. В руската столица България записа най-успешното си европейско първенство в този спорт от 17 години насам, за последно повече от двама шампиони имахме през 2004 г. в Киев. В отделните движения българските тежкоатлети завоюваха общо 19 медала – 8 златни, 8 сребърни и 3 бронзови, с които се наредиха на второто място в класирането по нации, а в подреждането при мъжете България бе първа с 685 т. пред Армения (620 т.) и Грузия (612 т.).

Снимки: Неви Ватева