Първата голяма изненада на Олимпийските игри е факт! САЩ стартираха със загуба участието си в Токио, след като преклониха глава пред храбрия отбор на Франция с крайното 76:83 (22:15, 23:22, 11:25, 20:21) в първото голямо дерби от баскетболния турнир в японската столица.

Това е първа загуба за американския състав от Игрите в Атина през 2004-а, когато воденият от Лари Браун отбор на Щатите губи на полуфиналите от Аржентина с 81:89. На последните три Олимпиади суперзвездите от НБА неизменно стигаха до златните медали, без да допуснат нито едно поражение по пътя към триумфа.

Интересното е, че предната загуба на американците отново е от Франция.

До почивката САЩ водеше с 45:37, но след това настъпи неочакван срив. Франция пък затегна представянето си в отбрана и подобри стрелбата си от тройката, което обърна хода на срещата.

В третата четвърт играчите на Венсан Коле реализираха 25 точки срещу едва 11 за САЩ и поведоха с 62:56 преди последната четвърт. Добра игра най-вече на Джру Холидей позволи на тима на САЩ да направи обрат със серия от 13:1 точки и да излезе напред с 69:63 само 5:24 минути преди края.

В оставащото време обаче Франция показа страхотен характер, а с най-голямо значение се оказа тройка на Еван Фурние, която изведе "петлите" напред със 76:74 точно минута преди финалната сирена.

Именно Фурние бе над всички за французите с 28 точки. Руди Гобер добави още 14 за победителите, а с 13 завърши Нандо де Коло.

За САЩ шампионът в НБА с Милуоки Бъкс Джру Холидей бе най-резултатен с 18 точки. 12 точки добави Бам Адебайо, Деймиън Лилард реализира 11, а Кевин Дюрант приключи с едва 10 точки.