Пореден скандал около забъркания в имотни афери отдавна компрометиран шеф на ВКС Лозан Панов. Имотът на Панов и съпругата му Елизабет, която всички наричат Черния лебед, в луксозната сграда "Дипломат" на улица "Елемаг" в престижния столичен квартал "Изгрев", отново изплува в мътните води на "Апартамент гейт".

На 10 април 2013 г. чрез фирмата си "Ганева 2000" Бети Панова (по това време още с моминското си име Ганева) придобива от фирма "Артекс" право на строеж на четиристаен апартамент от 172 квадрата жилищна площ, плюс  два гаража – съответно от по 19,5 и 19,7 кв.м. И макар от нотариалния акт да е видно, че данъчната оценка за описаните имоти възлиза на общо 93 004,50 лв., тя плаща на "Артекс" за правото на строеж едва 1000 евро, т.е. 1950 лв., по фиксирания курс на БНБ, пише специализираното юридическо издание "Правен свят".

В същия нотариален акт е посочено, че "Ганева" 2000 възлага на "Артекс" да извърши и самото строителство на жилището, находящо се на шестия етаж в бутикова жилищна кооперация на броени метри от Борисовата градина, както и на двата гаража, разположени на ниво сутерен за общата сума от 80 000 евро или по около 382 евро на квадрат. Така излиза, че загубата за "Артекс" за този апартамент е в размер на около 25 000 евро. 

Изглежда някой все пак е обърнал внимание на Бети Панова, че лансираната от нея първоначална цена от 382 евро за квадрат в "Изгрев" през 2013 г. е крайно неубедителна и съпругата на "първия борец за морал" в правосъдието реши да я актуализира. Панова объркано започна да обяснява, че всъщност за четиристайния апартамент и двата гаража била платила не по 382 евро, а по 505 евро за квадрат. И понеже и това е далеч по-ниска от реалната цена, съпругата на "първия съдия" в държавата започна да лансира разни анализи пред публиката, която взе за будали, че през периода, в който е правила сделката, имало спад на цените.

Наивен е начинът, по който Черния лебед се опитва да обясни платената уж по-висока цена. Оказва се, че на "Артекс" са били възложени и довършителни работи по апартамента й, които възлизат на 25 565 евро. В нотариалния акт присъства нещо друго, което разкрива доста различна цена, която Елисавета Ганева е трябвало да плати за имота си. В него ясно е разписано, че фирмата "Артекс" би дължала на фирмата на Бети Панова – "Ганева 2000", веднъж неустойка от 110 000 евро, както и двоен размер на платеното по банков път, т.е. 162 000 евро. 

Никъде в нотариалния акт не е и посочено, че става въпрос за имот, който може да се ползва за живеене и като офис. Става въпрос за апартамент, който има дневна и три спални, но не и работен кабинет. А от Имотния регистър е видно, че няма искане и за промяна на предназначението на имота. Вероятно и защото, ако е така, то дължимите данъци биха били по-големи.

Експерти по данъчно право обърнаха внимание, че наемната цена, която Панови плащат е прекомерно ниска за подобен имот, в подобна луксозна сграда, в подобен елитен столичен квартал, с оглед разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане във връзка с Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които гласят, че при сделка между свързани лица, то задължително цената трябва да е пазарната. От справка в най-големия сайт за имоти става ясно, че средната пазарна цена, на която "Ганева 2000" трябва да е отдала имота на Бети и Лозан Панови, е била 1150 евро (към месец януари 2018 г.), т.е. двойно по-висока от тази, която семейството на председателя на ВКС плаща вече над една година, а именно 500 евро.

Сега на ход са органите на НАП, които ще трябва да установят дали има спестяване от страна на семейство Панови на данъчни задължения към фиска и от наема на жилището им.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

свързани новини