Румъния не успя да излъчи президент днес. Съседите ни ще отидат до урните след 2 седмици, когато ще трябва да направят избора между Джордже Симион, лидер на партия „Алианс за обединение на румънците” и Крин Антонеску, кандидатът на управляващата коалиция.

Първите резултати от предварителните проучвания към 20:00 часа посочват, че Джордже Симион събира 33.1% подкрепа от гладоподавателите, а вторият е Крин Антонеску - 22.9% 

Близо до него е независимият кандидат за президент и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан с 20,9% от гласовете. Възможно е след обявяването на официалните резултати, Дан да изпревари Антонеску.

Резултатите от екзитполовете на първия тур от президентските избори в Румъния спрямо две социологически агенции - CURS и AVANGARDE, чрез румънската новинарска агенция Agerpres.

 

Първият тур на вота приключи в 21:00 часа с избирателна активност от 53.20% към 20:55 часа. 

Кои са те?

ДЖОРДЖЕ СИМИОН, който оглавява крайнодясната партия „Алианс за обединение на румънците“ (АОР), е единственият водещ кандидат, участвал в изборите миналата година, на които се класира четвърти с около 14% от гласовете. Той симпатизира на американския президент Доналд Тръмп и присъства на неговата инаугурация. 

Симион е разследван от прокуратурата за подбуждане към насилие, след като призова за „публично одиране“ на онези, които анулираха изборите миналата година. Макар че често е наричал руския президент Владимир Путин „военен престъпник“, критикът на ЕС се противопоставя на изпращането на военна помощ за съседна Украйна и иска Румъния, ключов член на НАТО на Източния фланг, да намали подкрепата си за украинските бежанци. Той отиде до урната с Калин Джорджеску. 

Джордж Симион каза в първата си реакция след публикуването на екзитполовете, че се доближава до „изключителен резултат”. Той записа това съобщение преди данните да бъдат показани и го излъчи в предизборния щаб, без сам да се появи пред симпатизантите.

Вие сте победител. Днес румънският народ си каза думата. Време е да бъдете чути, въпреки препятствията, въпреки манипулациите (...) румънците се надигнаха”, заяви Джордж Симион в записаното съобщение.

КРИН АНТОНЕСКУ, който се ползва с подкрепата на управляващата проевропейска коалиция в Румъния, се представя като „кандидата на стабилността“. С лозунга „Румъния напред“, 65-годишният бивш учител по история обеща да запази прозападната ориентация на страната.

Известен като силен оратор, Антонеску е заемал различни политически постове, включително министър на спорта, председател на Сената и временен президент през 2012 г. Той заявява, че мрази популизма, но наскоро беше подложен на критика за изявлението си, че ще „застреля наркодилърите на стадиона, както в Китай“. По-късно Антонеску посочи, че съжалява за „неудачното изразяване“.

"Тези, които изразиха своя избор на урната, изпратиха жест на надежда", заяви Антонеску след резултатите от екзитполовете. Той каза, че победата на изборите не се решава от екзитполовете. „Чакаме да преброим всеки глас“, подчерта той.

Крин Антонеску благодари на румънците, които гласуваха, наричайки това право „жест на отговорност, демократичен жест и жест на надежда“.

НИКУШОР ДАН води кампания с обещания за „промяна“ и „честност“ в Румъния след отмяната на изборите. Кандидатстващ като независим, 55-годишният математик, който беше преизбран за втори мандат като кмет през 2024 г., порицава „корумпираната“ и „арогантна“ политическа класа, която е на власт от края на комунизма преди почти четири десетилетия.

Казвайки, че НАТО е „най-добрият щит“ на страната, той изрази подкрепа за Украйна в борбата ѝ срещу „неприятелската“ Русия и обеща да укрепи „стратегическите връзки на Румъния със САЩ“. Известен с внимателния си избор на думи, реформаторът и бивш активист даде заявка, че няма да прави „популистки обещания“, които никога не се спазват.

Демокрацията е свързана с общности, всяка със собствени проблеми и стремежи. Искам да поздравя общностите на гласоподавателите на всеки от противниковите кандидати за дебата, който проведоха, особено в социалните мрежи. Според мен беше много по-последователен от дебата, който ние, политиците, успяхме да произведем. Ние, политиците, всеки има да извърви дълъг път, за да постигне стремежите на общностите, които искаме да представляваме”, пък бяха думите на Никушор Дан.

Припомняме, че кандидатите за президент бяха 11. В страната работеха малко под 19 000 избирателни секции. Секциите за румънците, които живеят в чужбина бяха отворени още от петък сутринта - те имат цели три дни да гласуват.

Румъния избира президент, борят се 11 кандидати

По време на изборния ден един от кандидатите се оплака, че не му е било позволено да гласува в секция в Ректората на Техническия университет по строителство в Букурещ.

Себастиан Попеску е подал сигнал до Централната избирателна служба. От там обясниха, че упражняването на правото на глас се извършва в съответствие с разпоредбите за местожителство на изборния регламент и при условия на законност, равенство и почтеност.

Междувременно през деня инспекторът на полицията в Олт окръг съобщи за инцидент в избирателната секция на комуна Оптаси Магура, при който човек е влязъл в кабината за гласуване заедно с други избиратели.

Според разследването, проведено от полицията, няколко избиратели са поискали и получили съгласието на председателя на избирателната секция да бъдат придружени до кабината за гласуване, тъй като имат увредено зрение и се нуждаят от помощ при упражняване на правото си на глас.