Мъжът, който почина, след като влезе при апарат за ядрено-магнитен резонанс в Ню Йорк, е носил голяма верига за тренировки с тежести на врата си, съобщи съпругата му.

 61-годишният Кийт Макалистър влязъл в стаята на клиниката за ядрено-магнитен резонанс Nassau Open, докато се провеждало сканиране на коляното на съпругата му, пише „Скай нюз“.

Според полицията силната магнитна сила на апарата го привлякла за 9-килограмовата метална верига на врата му.

Съпругата му - Адриен Джоунс-Макалистър, заяви, че е извикала на мъжа си да ѝ помогне да слезе от масата.

„Той издъхна в ръцете ми“, каза тя.

Инцидентът подчертава важността на това да се проверява дали няма метални предмети, преди да се доближите до мощните магнити, използвани в апаратите за медицински изображения, пише Би Би Си.

Влизането на мъжа в стаята „по време на сканирането“ не е било разрешено, заявиха от полицията. Той е откаран в болница в критично състояние, а на следващия ден е обявен за мъртъв. Разследването продължава, съобщиха от полицията.

Технологията на ЯМР разчита отчасти на мощни магнити, които стимулират протони в пациента, който е поставен в машината, което позволява на лекарите да заснемат подробни изображения на анатомията на пациента.

Това силно магнитно поле обаче се разпространява извън машината за ядрено-магнитен резонанс, като представлява заплаха за хората, които могат да носят метални предмети или да имат имплантирани такива.

Научният институт отбелязва, че магнитите упражняват „много мощни сили върху предмети от желязо, някои стомани и други магнетизиращи се предмети“, като силата им е достатъчна, за да „хвърлят инвалидна количка през цялата стая“.

Адриен Джоунс-Макалистър е била на ядрено-магнитен резонанс на коляното си, разказва тя пред News 12, и е имала нужда от помощ при ставането си след това. Тя каза, че е помолила техника на да извика съпруга ѝ за помощ.

„Изкрещях името на Кийт: „Кийт, ела да ми помогнеш да стана", разказа жената.

Тогава мъжът влязъл. 

„В този момент машината го преобърна, издърпа го навътре и той се удари в нея“, каза Джоунс-Макалистър.

Тя разказа, че заедно с техника се опитали да издърпат съпруга ѝ от машината.

„Започнах да крещя: „Можете ли да изключите машината? Обадете се на 911. Направете нещо. Изключете това проклето нещо!“, разказа още Джоунс-Макалистър.

Поради рисковете, свързани с магнитното поле на апарата за ядрено-магнитния резонанс, пациентите се призовават да уведомят лекарите си за всички медицински импланти преди процедурата, в случай че те съдържат метални материали.

Пейсмейкъри, инсулинови помпи и кохлеарни импланти са примери за импланти, които в никакъв случай не трябва да влизат в апарата.

Но предметите извън машината също представляват риск, както показа трагедията в Уестбъри миналата седмица. Всяко магнитно вещество - от нещо толкова малко като ключове до нещо толкова голямо (или по-голямо) като кислородна бутилка - може да се превърне в снаряд, застрашаващ безопасността на всички, които се намират наблизо.

„Металът в помещението, в което има магнит, ще прелети през стаята към скенера, към този голям магнит, и наистина ще удари всичко, което се изпречи на пътя му“, казва рентгенологът д-р Ребека Смит-Биндман.

Такива инциденти са се случвали и в миналото. През 2001 г. 6-годишно момче загива по време на ядрено-магнитен резонанс в болница във Валхала, Ню Йорк, след като метална кислородна бутилка прелита през стаята, когато електромагнитът на апарата се включва.

Магнетизираната цистерна ударила детето, което починало от травми с тъп предмет, пише bTV.

Според Американската агенция по храните и лекарствата тези събития са редки. Въпреки това същественият скрининг на хората и предметите, влизащи в средата на магнитно-резонансната томография, е от решаващо значение, за да се гарантира, че в магнитната зона не влиза нищо, което може да се превърне в снаряд.