Консервативният блок, състоящ се от Християндемократическия съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС), води на предсрочните избори за Бундестаг. Това показват резултатите от екзитполове, публикувани в неделя, 23 февруари, базирани на анкета сред избирателите при излизане от избирателните секции.

Блокът ХДС/ХСС получи 29% от гласовете. Крайнодясната Алтернатива за Германия (AfD) е на второ място с 19,5%. Лявоцентристката Социалдемократическа партия на Германия (SPD) има 16%. Ляволибералният "Съюз-90"/"Зелените" печели 13,5%.

Лявата партия получава 8,5%, либералната Свободна демократическа партия (FDP) - 4,9%, а ляво-популисткият Съюз Sahra Wagenknecht (SWV) - 4,7%. Председателят на Лявата партия Ян ван Акен беше ентусиазиран от резултатите й на изборите за Бундестаг. "Левицата е жива!" “ каза той пред аплодиращата тълпа в Берлин.

Свободните избиратели, Волт, Марксистко-ленинската партия на Германия и Алиансът за Германия (Bündnis Deutschland) имат 3,9%, за да бъде представена в Бундестага, една партия трябва да спечели пет процента.

Резултатите показват, че блокът ХДС/ХСС ще трябва да направи коалиция. Колко партньори ще имат консерваторите, зависи от това колко партии ще влязат в Бундестага. Това ще стане известно, след като бъдат обявени официалните резултати от изборите.

Резултатът на ГСДП беше най-слабият в историята на изборите за Бундестаг. В същото време AfD удвои резултатите си за четири години. Успехът на Лявата партия беше изненада - тя влезе на косъм в Бундестага през 2021 г.

В Германия има около 59,2 милиона избиратели. От тях 24,9 милиона (42%) са на възраст над 60 години. Около 2,3 милиона избиратели (3,9%) са младежи над 18 години, които за първи път са получили право да гласуват на федерални избори.

Още около 200 000 германски граждани са се регистрирали да гласуват в чужбина. Общият им брой се оценява на около 3-4 милиона. Причината за ниската избирателна активност сред тях са бюрократичните затруднения и необходимостта да изпращат бюлетината в родината си по пощата.