Външният министър на ЕС Кая Калас даде да се разбере, че ЕС ще подкрепи Володимир Зеленски, ако той реши да не се съгласи с условията на мирното споразумение, което екипът на президента на САЩ Доналд Тръмп ще му предложи след разговори с Русия.
„Ако се сключи споразумение зад гърба ни, то просто няма да проработи“, каза Калас и добави, че всяко споразумение изисква европейците да го прилагат, украинците да го изпълняват.
Според нея, ако някой се съгласи на определени условия, други ще кажат: „Добре, съгласихте се, но ние няма да го спазваме“.
Калас отбеляза, че в този случай Украйна ще продължи да се съпротивлява и Европа ще подкрепи това.
Телефонният разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския лидер Владимир Путин, по време на който те обсъдиха спешното започване на преговори за разрешаване на украинската криза, предизвика тревога в Европа.
Както съобщава Politico, европейските дипломати настояват подобни дискусии да се провеждат със задължителното участие на Украйна и европейските страни.
Журналистите подчертават, че опасенията са свързани с дългогодишните лични контакти на Тръмп и Путин, които могат да доведат до това Европа да остане встрани от ключови решения за сигурността на континента.
Изданието пише: „Европейските служители отдавна се страхуваха, че исторически топлите лични отношения на Тръмп с Путин могат да доведат до това, че те да бъдат отстранени от всякакви дискусии на високо ниво за бъдещето на континента.“
Отбелязва се, че отношенията на ЕС с новата администрация на САЩ са „толкова лоши, че практически не съществуват“, а европейските дипломати „изглежда не са сигурни как да отговорят“ на коментарите на Тръмп и шефа на Пентагона Пийт Хегсет за „нереалистичния“ характер на Украйна да се върне към границите си отпреди 2014 г. и да се присъедини към НАТО.
След разговора между Путин и Тръмп външните министри на Франция, Германия, Полша, Италия, Испания и Великобритания излязоха със съвместно изявление.
В него се подчертава, че Украйна и Европа не трябва да бъдат само участници в преговорния процес. Те трябва да получат надеждни гаранции за сигурност.
„Готови сме да увеличим помощта си за Украйна. Заявяваме подкрепата си за нейната независимост, суверенитет и териториална цялост пред лицето на руската военна агресия. Нашата обща цел е да продължим да подкрепяме Украйна до постигането на справедлив, всеобхватен и траен мир“, се казва в изявлението, публикувано след среща на европейските външни министри.
Според тях справедливият и устойчив мир е основно условие за трансатлантическата сигурност.
„Възнамеряваме да обсъдим по-нататъшни действия с нашите американски съюзници. Нашата обща цел трябва да бъде Украйна да може да говори от позицията на силата, а Европа да бъде участник в преговорите“, се подчертава в изявлението.
На свой ред външният министър на Естония Кая Калас заяви в социалната мрежа X, че независимостта и териториалната цялост на Украйна са безусловни и приоритет на международната общност трябва да бъде укрепването на позицията на Украйна и осигуряването на гаранции за нейната сигурност.
Германският външен министър Аналена Бербок подчерта, че мирното уреждане е възможно само чрез съвместни усилия с участието на Украйна и европейските страни.
Германското външно министерство също така заяви, че съдбата на Украйна не може да бъде решена без нейното пряко участие и Европа трябва да остане единна и готова за преговори.
Подобна позиция изразиха и от френското външно министерство, където отбелязаха, че без участието на Европа е невъзможно да се постигне справедливо мирно споразумение.
В разговор с журналисти министърът на външните работи на Латвия Байба Браже също изтъкна изключителното значение на участието на Украйна във всякакви преговори. Според нея за успешно мирно споразумение е необходимо Украйна да получи предимство на бойното поле.
Полският премиер Доналд Туск, коментирайки ситуацията, заяви в социалните мрежи, че пътят към мира трябва да бъде съвместно усилие на Украйна, Европа и Съединените щати.
Редица чуждестранни издания, позовавайки се на дипломатически източници, съобщиха, че европейските страни не са били предупредени за предстоящия разговор между Тръмп и Путин.
По-специално Bloomberg цитира неназовани европейски лидери, които нарекоха този ход „предателство“ и изразиха загриженост, че Вашингтон може да направи отстъпки на Москва.
„Обаждането на Тръмп към Путин означава, че той продава Украйна“, казаха европейски лидери пред Bloomberg.
На свой ред The Telegraph пише, че „сега е светът на Путин и Тръмп“ и „Америка вече не е заинтересована да гарантира сигурността на Украйна и Европа“.