Въпреки силнозаразният вариант на коронавируса "Омикрон" редица държави в Европа облекчават противоепидемичните мерки. В почти всички от тях причината е, че нивата на ваксинация са високи, а така се избягва натоварване на здравната система. В същото време вариантът доказа, че заразява и ваксинирани хора, които притежават здравен сертификат, което според някои експерти обесмисля тази мярка.

Правителството на Великобритания бе едно от първите, които обяви облекчение на ограниченията. Отмяна на антиковидните мерки в различна степен обявиха и властите на Дания, Франция, Литва, Норвегия и Финландия. В същото време и други европейски държави облекчават контрола, но въвеждат задължителна ваксинация и промени в зеления сертификат.

Нека видим:

Великобритания премахна ваксинационните паспорти, задължителните маски на обществени места и препоръката за работа от вкъщи. Това бе съобщено от премиера Борис Джонсън в изказване пред Камарата на общините в парламента. От думите му стана ясно, че е много вероятно в страната да не бъде продължен режимът на самоизолация заради COVID-19 след 25 март.

Не трябва за забравяме, че освен здравните причини за решението има обвинения, че то има и политически предтекст - Джонсън е изправен пред искания за оставка след скандала за нарушения на мерките в страната, извършени от него и екипа му.

Край на ковид мерките във Великобритания

Докато Елизабет II скърби, Борис Джонсън е празнувал шеметно ВИДЕОПояви се видео, на което премиерът на Великобритания танцува със служителка на "Даунинг стрийт" 10

Франция започна от 2 февруари да вдига някои COVID ограничения, сред които задължителното носене на маски навън, в опит да облекчи всекидневния живот на гражданите, след като едва миналия месец страната съобщи за рекорден брой новозаразени с коронавируса. Властите премахват още ограниченията за броя на публиката в концертни зали, футболни мачове и др., а работата от вкъщи вече няма да е задължителна, а само препоръчителна.

Разхлабването на мерките е на два етапа. Те бяха обявени в края на януари, въпреки че страната достигна рекордни нива на новозаразени на дневна база миналия месец.

От миналия месец доказателство за ваксинация се изисква за новите пропуски, необходими за достъп до всичко – от барове и ресторанти до обществен транспорт на дълги разстояния. По-рано здравен пропуск можеше да се получи и със скорошен негативен тест за COVID-19 – възможност, която правителството прекрати в опит да убеди повече хора да се ваксинират.

Вторият етап от вдигането на мерките ще включи отваряне на затворените от декември нощни клубове. Това ще стане от 16 февруари, когато и ще бъдат допускани и правостоящи на концерти, спортни събития и в барове. Оттогава ще бъде разрешено и храненето и пиенето в стадиони и кина.

Франция отменя COVID ограниченията през февруари

Дания стана една от първите страни в Европейския съюз, които премахват повечето ограничения, наложени заради пандемията, тъй като Копенхаген вече не счита коронавируса за социално критично заболяване. В страната рязко се увеличава разпространението на варианта Омикрон, но здравната система не е тежко натоварена, а нивото на ваксинация е високо, обясниха властите.

В същото време в Литва правителството реши да спре действието на документа за ваксинация - така наречения "паспорт на възможностите", чиито притежатели се ползват от предимства при посещение на големи търговски центрове, магазини за нехранителни стоки, заведения за обществено хранене и обществени събития.
 
 Швеция  също планира следващата седмица да отмени антиковидните ограничения въпреки че все още регистрира рекордни нива на заразяване с коронавирус. Властите аргументират решението си с надеждите, че скоро ще бъде постигнат колективен имунитет, основан на поставянето на бустерни дози от ваксини срещу ковид и на преболедуване.

"Време е да отворим Швеция отново", заяви на пресконференция шведската премиерка Магдалена Андершон.

"Пандемията още не е приключила, но навлиза в изцяло нов етап. Ограниченията ще бъдат отменени от 9 февруари", изтъкна Андершон. Правителственото решение е базирано също така на факта, че все по-малко хора в Швеция развиват тежки форми на боледуване от ковид и че понастоящем експертите знаят повече за коронавируса.

"Броят на заразените остава висок, но най-тежките последици на заразата вече очевидно са зад гърба ни", поясни шведската лидерка.

Норвегия също се отказва от повечето от все още действащите ограничения заради Ковид-19. На ресторантите отново ще бъде разрешено да сервират алкохол след 23 ч. Вече няма да е задължително да се работи от вкъщи, а сегашното ограничение от до 10 посетители в частни домове се отменя, каза на пресконференция норвежкият премиер.

В Белгия зачестяват призивите за отпадане на противоепидемичните мерки по примера на други европейски страни. Експертите са единодушни, че ограниченията вече са безсмислени.

Според цитираните мнения действащите ограничения са били въведени, когато още се разпространяваше щамът Делта на вируса на ковид. Днес този щам в страната е изцяло заменен от Омикрон и учените отчитат, че макар броят на заразените на ден да нарасна чувствително, положението в болниците е овладяно.

В медиите се отправят настоятелни призиви за отпадане на ковид сертификатите, а представители на властите изразяват мнение, че обмисляната по-рано задължителна ваксинация повече не е на дневен ред.

Очаква се белгийските власти да обсъдят обстановката и да приемат нови решения на заседание, насрочено за 11 февруари. Цитирани са призиви на вицепремиера Жорж Жилкине, според когото е дошло време за промени и наближава часът белгийците да получат обратно свободите си. Той настоява сертификатите да не се използват дори един ден излишно.

От друга страна някои европейски държави затягат изискването за ваксинация, въпреки че отпускат мерките. Пример за това са действията на властите в Австрия, Гърция и Италия.

В Италия всички на и над 50 години, които не са се ваксинирали срещу коронавируса, въпреки предоставената им възможност, независимо дали са работещи или не, ще бъдат глобявани с по 100 евро. А от 15 февруари ще бъде необходимо работещите от тази възрастова група да представят супер зелен сертификат (тоест удостоверение за ваксинация и за преболедуване) за достъп до работните места. В противен случай ги грози глоба между 600 и 1500 евро.

Освен това обикновеният зелен сертификат (за ваксинация и за преболедуване, както и за отрицателен резултат от тест за коронавируса) в Италия ще се изисква и за достъп до пощенски служби, банки, други офиси за финансови услуги, за други търговски дейности, но няма да се изисква за магазините за хранителни стоки, за аптеките и за други търговски обекти, касаещи основните потребности на хората. До 10 февруари включително остава и в сила правилото за носене на маски навън.

В същото време правителството реши да облекчи някои ограничителни мерки, наложени заради ковид, най-вече в училищата. Премиерът Марио Драги обеща през следващите седмици отварянето на страната да продължи.

Драги съобщи, че ваксинационният пропуск за хората с три дози ваксина (или две при онези, които са преболедували ковид) ще стане безсрочен. Досега валидността му беше 6 месеца.

Правителството реши също хората, пристигащи от страни с различни ваксинационни правила от действащите в Италия, да могат да посещават с обикновен здравен пропуск (за който е достатъчен отрицателен тест) хотели и ресторанти, както и всички места, където обикновено се изисква ваксинационен пропуск.

В Австрия от 1 февруари ваксинацията срещу коронавируса стана задължителна. Изискването е за всички над 18-годишна възраст. Така страната става е първата в Европа, която задължава всички да се ваксинират.

Изключения се правят за бременни жени, хора, които не могат да се имунизират по медицински причини и за онези, боледували от коронавирус през последните шест месеца.

До средата на март тече т.нар. встъпителна фаза и глоби на неваксинираните няма да се налагат. След това предвижданите санкции са в размер от 600 до 3600 евро.

Учени признаха, че локдаунът заради ковида е безполезен и опасен

В Гърция отпаднаха някои от ограниченията за заведенията на фона на чувствителен спад на новозаразените с Covid. Повечето мерки обаче остават в сила, включително маските на открито.

Страната направи задължителна ваксинацията срещу COVID-19 на хората над 60-годишна възраст още през 2021 година. Властите заявиха, че ще налагат глоби в размер на 100 евро на всеки, навършил 60 години, който не е ваксиниран. Мярката се прилага всеки месец от 16 януари нататък.

Влизането в страната остава само с отрицателен тест. Правителството подготви нова стратегия за овладяване на психическите заболявания, повлияни от пандемията.

На този фон от СЗО призоваха за постепенно облекчаване на мерките против коронавируса. Причината -много държави все още не са достигнали пика на вълната на силно заразния коронавирусен вариант Омикрон и наложените ограничения за овладяване на разпространението му трябва да бъдат облекчавани постепенно.

Много държави не са достигнали пика на вълната, не е време да вдигаме всички ограничения

"Призоваваме за предпазливост, защото много държави все още не са достигнали пика на вълната на варианта Омикрон. Много страни имат ниски нива на ваксинация на представителите на най-уязвимите групи от населението си", каза на онлайн брифинг Мария ван Керхов.

"Затова сега не е време да вдигаме всички ограничения едновременно. Винаги сме призовавали да бъдем много предпазливи във въвеждането на мерки, както и в тяхното постепенно вдигане, една по една. Защото вирусът е много динамичен", обобщи експертката от СЗО.